Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by beavis »

Ne bih špekulisao oko cijene, ali ako ljudi koji su imali uvid u poslovanje kažu da nakon kupovine treba uložiti još 20-30M KM da bi ta firma stala na noge i prestala biti uništavač kapitala vlasnika onda ta cijena sigurno nije 15KM. Ako se firma zadokumentira kao solidna i da je potrebno 5M-10M da ponovo bude prva na tržištu onda je to naravno opet drugačije. I BTW. za profesionalni due-diligence i valuaciju kompanije veličine SOSOR-a treba 2-3mjeseca. Pogotovo due-diligence treba vrijeme. Valuacija je 2-4sedmice.
slavuj
Posts: 1952
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Ako neko u nekom budućem procesu protiv fadila Novalića,utvrdi stvarnu vrijednost SO u momentu prodaje,onda će se Fadil boga mi naodmarati!Jer on nema nikakvih argumenata za cijene koje je več dva puta objavljivao!I nema ih ni danas!To je meni najveći problem u svemu ovome!Ako je Adnan Bunjo njegov glavni argument,onda smo stvarno nahebali!Njega i njegove može kupiti ko hoće i pošto hoće!Ja znam da ovdje ima i onih koji znaju svakku marku eventualne obaveze Sarajevo osiguranja,znaju i koliko je u dinar isplačeno predratnih šteta,a također znqam da imaju i svoje favorite!
A to,koliko stvarno vrijede brojne nekretnine,koliko vrijedi 15 posto tržišta osiguranja i 13 posto Bosna Re,koliko u ostalom vrijedi i ime, to je na žalost na Fadilu da odredi!Onako odokativno,ali po sistemu,koliko para,toliko muzike!Jer,recimo taj hotel na Igmanu,ne vrijedi ništa onima koji ga ne znaju aktivirati!A Fadil očito spada u takve.Jedino da ga pretvore u stranački sanatorij!I ne treba tu nikakve posebne nauke.Fadil je to već uvježbao na FDS!A sve ekipa,na žalost,još uvijek mu je na raspolaganju!Pa sretno im bilo.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by proleter »

Kaplan nije rekao, evo ja kažem : Central Osiguranje.
http://faktor.ba/vijest/salmir-kaplan-i ... obi-233031
panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Šta je sa ovim. Niko ništa konkretno ne spominje osim "nemanja mogućnosti žalbe"...
Politički dogovori nikom više nisu novost. Stoga i ne čudi da usvajanje pojedinih zakona prođe skoro nezapaženo. Tako je bilo i sa Zakonom o osiguranju koji je nedavno usvojio Predstavnički dom Parlamenta FBiH.
Usvajanje je prošlo uz oštro protivljenje opozicije, ali i podijeljene stavove unutar Kluba SDA.

Zakon o osiguranju u parlamentarnoj proceduri prvi put se našao krajem prošle godine, ali je za usvajanje nedostajao jedan glas. Zastupnici SDA imali su različite stavove. Mjesec poslije ponovo je na dnevnom redu sjednice. Ovaj put dobio je potrebnu većinu, ali uz jasnu podijeljenost unutar Kluba SDA.

"Ovdje leži sumnjivi kapital, najviši zvaničnici HDZ-a su iza svega ovoga i ovdje postoji osnovana sumnja da će iza Zakona raditi kriminalne aktivnosti. Pošto se dosta poslanika boji da bi mogla puknuti koalicija glasat će za. Što se mene tiče dabogda sad pukla, ako je ovo cijena", kazao je SDA-ov zastupnik Salmir Kaplan.

Cijena prevlasti nad tržištem osiguranja broji se u milionima. Prema usvojenom zakonu, na odluke osiguravajućih kuća nema mogućnosti žalbe. Ostaje tek pokretanje pravnih sporova, što osim dugog procesa donosi i dodatne troškove. Špekuliše se da su u sve upletene i osiguravajuća kuća te firma za nadzor tehničkih pregleda kojima upravlja HDZ-ov kadar. Ipak, u odbranu koalicionog partnera stala je većina zastupnika iz Kluba SDA.

"Nema popuštanja HDZ-u, to su spinovanja. Radi se o tome da je ovo jusaglašeni prijedlog, i to na Vladi FBiH, gdje su prisutni ministri i iz SDA, SBB-a, HDZ-a BiH", istakao je Ismet Osmanović, šef Kluba zastupnika SDA.

Iz HDZ-a BiH poručuju da su na ovakve optužbe navikli, a šef njihovog Kluba Jozo Bagarić navodi kako nema potrebe da se iznose bez konkretnih dokaza.

Manjkavosti zakona pokazuju da je riječ o internom dogovoru, tvrde iz opozicije.

"Kod isplate šteta nas obično šalju na drugo osiguranje, a ne ono kod kojeg plaćamo premiju - to su standardi koji su trebali biti uključeni. Očito da neki lobiji žele da donesu zakone iz samo njima znanih razloga", kaže Elvir Karajbić, šef Kluba zastupnika SDP-a BiH.

Može li jedan od razloga biti trgovanje pozicijama?

Kaplan podsjeća kako prvi put od 1995. godine, otkako postoji Federacija, Bošnjak postavljen na čelo Agencije za bankarstvo: "To je zato da bi Hrvat, ili HDZ, došao na čelo Agencije za nadzor osiguranja i da bi se ovakav zakon donio".

Kao i obično, tek na terenu stvari će biti jasnije.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

O ovom Zakonu o osiguranju u privatnom osiguranju je navedeno da nema žalbe na Rješenja koje izda nakon postednog ili neposrednog nadzora regulator, Agencija za nadzor, nego samonpostoji pokretanje upravnog spora, jer do sada se mogli žaliti na Rješenja koje izda Agencija, kome, pa toj istoj Agenciji.
A što se toče direktora Agencije za nadzor, od doba Ureda za nadzor osiguranja, još tj.od 1999.godine na čelu ove Agencije je pripadnik Hrvatskog naroda, iako je i pedsjednik Stručnog Savjeta koji nadzire rad Agencije pripadnik istog naroda, nekada nije bilo tako.
Od 2014.-2016. Godine je bio direktor Adnan Dekic.
panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ovo mi se svidja:

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... 1te+regije

Ne bi me iznenadilo da je u pitanju niski start za dobrovoljne penzione fondove koji u jednom trenutnu mogu preći u obavezne penzione fondove.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Sosor je postao najpoželjniji poslodavac ali izgleda za sada i jedini za podobne koje proberu politički vilikodostojnici.Niko se ne brine za poziciju Sosor-a na tržištu,bitno je da Sosor postoji, ali da nije poželjan za kupovinu,jer niko ga neće,jer ako bi ga htio neko, pa ga i kupio,gdje bi se onda podobni zapošljavali?!
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

http://www.seebiz.eu/adris-zeli-preuzet ... ar-150221/

Ljudi sami kažu, cilj im je postati regionalni lider i ne isključuju mogućnost akvizicija. A para se ima. Praktično se sami nude a mislim da bi kupili svako veće osiguranje u regiji koje je na prodaju. Umjetnost je sad ovo zaobići pa pokloniti SOSOR nekim goljama na domaćem tržištu u pola cijene.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Ovo se ne smije zaobići,treba Vladi za vrat sjesti da riješi Sosor hitno,dok je još vrijeme za to.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Ovo se ne smije zaobići,treba Vladi za vrat sjesti da riješi Sosor hitno,dok je još vrijeme za to.
Post Reply