Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Dobro onda ovo za RVP. Kako rekoh meni nije logično ali dobro je da bar sad znam kako se vode procenti.

Što se tiče potencijalne cijene, i tu valjda mora biti dogovora sa vladom a to je koji je iznos koji Bosna RE mora skupiti za čitav SO i prema tome bi se moglo voditi u određivanju.

I ima li kakve zakonske smetnje da reosiguranje postane većinski vlasnik jednog osiguranja?
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Nema smetnje da reosiguranje je vlasnik osiguravajućeg društva niti suprotno,ali imaju mjerila koliko se može aktive uložiti u dionice koje kotiraju na berzi.Ali vjerujem da Bosna Re o tome je vodio računa prije donošenja odluke.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Bilo bi mi interesantno za pročitati zašto većina prisutnih komentatora ovdje ( makar sam stekao dojam ) isključuje mogućnost da se u slučaju eventualne prodaje Sosor-a ne pojavi i Croatia Osig ...po meni ne bih to isključio nikako ....
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ako prodaja bude na isti nacin onda ce se samo bosna re prijaviti. A ako bude neki drugi nacin prodaje. Mozda bude i ostalih. Posto se tezi da vlasnici budu domaci onda postoji vjerovatnoca da nacin prodaje ostane isti.
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Da li Bosna Re ima novac da poslije eventualne kupovine vladinog paketa kupi na tenderu i preostale dionice SOSORa od malih dioničara?
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Bosna Re je moćna i stabilna kompanija sa B++ rejtingom.Tako da može bez problema isplatiti male dioničare.
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

http://www.bankar.me/2017/01/13/prodato ... podgorica/

Posluje u gubitku i ima 2,3% tržišta a prodana za cijenu po kojoj su neki tražili da kupe SO.
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote:
panzer wrote:Čini mi se da juče protrgovano 29% dionica a Bosna Re ima 20%. Ako dobro računam.
Dobro računaš, ali pogrešne cifre :)
Sabirao si i redovne i prioritetne. Za procenat Bosna RE uzmi u obzir samo redovne dionice. Prioritetne su samo za neke druge odnose i prava. Onda ćeš dobiti da je protrgovano tačno 20,2857% redovnih dionica. Teoretski je moguće i da su Slovenci prodali svoje, ali vjerovatnoća takve situacije teži nuli. A Bosna RE ima upravo toliko redovnih dionica...
Kao što rekoh. Bosna RE je prodao svoje Triglavu (slovenačkom i sarajevskom)... :D
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

Tržište kapitala
Bosna Reosiguranje prodalo paket dionica u Triglav Osiguranju
23.1.2017 12:42 | Indikator.ba
Bosna Reosiguranje d.d. Sarajevo prodalo je vlasnički udio u Triglav osiguranju izvještava Indikator.ba.

Bosna Reosiguranje prodalo je paket od 20,28 posto dionica na Sarajevskoj berzi 18. januara, a kao kupci pojavili su se Triglav INT d.d. Ljubljana i njegovo kćerinsko preduzeće u BiH, Triglav Osiguranje d.d. Sarajevo.

Dionice ( redovne i povlaštene) prodate su u dvije transakcije po cijeni od 1.105,50 KM po dionici, u ukupnoj vrijednosti 13,2 miliona KM.

Nakon ove transkacije Triglav INT povećao je vlasničko učešće u Triglav osiguranju na 87,6 posto, dok Triglav osiguranje posjeduje 11,4 posto vlastitih dionica.

Triglav osiguranje ima još dva manja dioničara - Centralinspekt d.o.o. Sarajevo sa 0,6 posto udjela i CENEX d.o.o. sarajevo sa 0,4 posto.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Samo sada da Bosna Re realizuje odluku o kupovini Sosora,a to bi se moglo desiti već krajem marta .Bilo bi bolje da to bude Bosna Re nego Bingo kako se u kuloarima priča.
Post Reply