Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

U ZPD piše sa ograničenim pravom glasa pa mi je nelogično. Jer i ako nema pravo glasa ima pravo vlasništva:
7. Prioritetne dionice

Clan 219.

Dionicko drustvo moze emitovati dionice koje sadrze pravo prioritetne naplate dividende i srazmjernog dijela ostatka imovine nakon likvidacije dionickog drustva, uz ograniceno pravo glasa (u daljem tekstu: prioritetne dionice).

Pravo glasa po osnovu prioritetnih dionica ne moze se ograniciti za slucajeve odvojenog izjasnjavanja za svaku klasu dionica.

Nominalna vrijednost prioritetnih dionica moze iznositi najvise do 50% osnovnog kapitala dionickog drustva.

Clan 220.

Prioritetne dionice sadrze pravo:

1) naplate dividende za posljednih pet godina, prije isplate dividende za obicne dionice;

2) ucesca u raspodjeli ostatka imovine nakon likvidacije dionickog drustva, prije obicnih dionica;

3) koje pripada dionicarima sa 10% dionica s pravom glasa, i za prioritetne dionice koje cine 5% svih dionica s pravo glasa;

4) konverzije u obicne dionice, ako dividenda za prioritetne dionice nije isplacena za dvije uzastopne godine, sve do isplate zaostale dividende.

Clan 221.

Pravo glasa po osnovu prioritetnih dionica ne moze se iskljuciti prilikom odlucivanja o:

1) smanjenju osnovnog kapitala;

2) spajanju, pripajanju, podjeli, promjeni oblika i prestanku dionickog
drustva;
3) kupovini, prodaji, zamjeni, uzimanju u lizing i drugim transakcijama imovinom, direktno ili preko supsidijarnih drustava, u obimu vecem od jedne trecine knjigovodstvene vrijednosti ukupne imovine dionickog drustva;

4) izmjenama i dopunama statuta.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Prioritetne dionice imaju pravo vlasništva i dividendu uvijek zagarantovanu,ali nemaju pravo glasa,to im je mana.
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Mah, i država zna imati po 40% vlasništva firme pa opet nema pravo glasa.
Ono na šta sam mislio jeste da se i tih nekoliko procenta prioritetnih dionica mora voditi u rvp kao vlasništvo. Tako da npr u ovom slučaju Bosna RE prodaje svojih 20% a Triglav 9% i više neće imati 78% nego 69%. Ili ako je triglav sve prodao onda 29% manje.
Sitna buranija
Posts: 2302
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Mah, i država zna imati po 40% vlasništva firme pa opet nema pravo glasa.
Ono na šta sam mislio jeste da se i tih nekoliko procenta prioritetnih dionica mora voditi u rvp kao vlasništvo. Tako da npr u ovom slučaju Bosna RE prodaje svojih 20% a Triglav 9% i više neće imati 78% nego 69%. Ili ako je triglav sve prodao onda 29% manje.
Pa eto sačekajmo još do ponedjeljka pa ćemo vidjeti šta je i kako je. Ja kako sam shvatio, procenat vlasništva se daje kao procenat upravljačkih prava, a ne ukupnog udjela u kapitalu firme.
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Može biti. Mada mi ne bi bilo logično. Ali bilo bi zanimljivo da se pokaže da je Bosna RE ovaj svoj udio prodala za skoro 6 puta veću cijenu od nominalne.
To bi značajno promijenilo i buduću prodaju Sarajevo osiguranja
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

I prioritetne i obične dionice zajedno čine procenat vlasništva,dakle sabiraju se i taj podatak se takav nalazi u RVP kao procenat vlasništva u nekom d.d.
Sitna buranija
Posts: 2302
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Može biti. Mada mi ne bi bilo logično. Ali bilo bi zanimljivo da se pokaže da je Bosna RE ovaj svoj udio prodala za skoro 6 puta veću cijenu od nominalne.
To bi značajno promijenilo i buduću prodaju Sarajevo osiguranja
Nominalna nije 200 KM koliko stoji na SASE već 568 KM. Imali su skupštinu prije par mjeseci na kojoj su izvršili povećanje kapitala iz vlastitih sredstava, tj. vjerovatno su povećali nominalu na teret neraspoređene dobiti. Znači da su prodali svoje dionice za dvostruki iznos nominale... Zato sam i postavio ono pitanje u jednom od svojih prethodnih postova - kako bi pravdali eventualnu prodaju SOSOR-a po nekoj nižoj cijeni od ranije utvrđene...
Sitna buranija
Posts: 2302
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

ada wrote:I prioritetne i obične dionice zajedno čine procenat vlasništva,dakle sabiraju se i taj podatak se takav nalazi u RVP kao procenat vlasništva u nekom d.d.
Naravno da je to sve vlasništvo, ali se ovdje procenat daje za nazovimo ga "upravljačko vlasništvo". Uostalom stavi u odnos prodatih 7.384 redovnih dionica sa ukupnim brojem redovnih dionica a to je 36.400. Koliko ćeš dobiti? Da li se taj procenat poklapa sa nečim? :)
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Danas sam slučajno razgovarao sa čovjekom koji dobro poznaje ovdašnje stanje sa osiguranjem!Nije mi znao reći zašto je Triglav izašao iz Bosna Re i zašto je Bosna Re izašla iz Triglava!Ustvrdio je da ni jedan ni drugi neće kupiti Sarajevo osiguranje!A ko će ga kupiti ,po njemu,ovisi od revizije koja je u toku!Spomenuo je moguću popriličnu dubiozu!Kaže da priča oko menadžmenta koji je otišao,nije još završena!
Moram ovdje napomenuti da on nije nikada imao loijepu riječ o Sarajevo osiguranju!Oni koji o Sarajevo osiguranju znaju više ,neka se oglasa.Ne mislim da bi bilo dobro spominjati imena!
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Bilo koji poznavalac osiguranja bi trebao znati zašto se Triglav i bosna re kusuraju već šest mjeseci. Nije bosna re u vlasništvu jednog lica pa da se ne znaju detalji nego je u suvlasništvu više osiguravajućih kuća koje sigurno znaju zašto je triglav inicirao ovo sve.

A što tiče revizije... Ko to revidira nakon zvanično odabrane revizije. Ako fadilovci "revidiraju" onda ne trebaju ni trošiti vrijeme. Oni su svoje rekli već davno.
Post Reply