Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Ada, neko je već rekao da su Telekom i EP otkazali osiguravanje u SO i da je to preko 4 mio premije. EP je vjerovatno po nalogu nekog iz vlade to uradila, a BHT je imao onaj požar i imali su (bar mi tako neko reče) problema sa naplatom pa su možebiti stavili SO na crnu listu. A tu ti je ujedno i djelomični odgovor za rast prijavljenih šteta. Mali broj šteta povećan a velika cifra - požar u BHT...

Ali, ako je Bosna RE prodala svoj udio u Triglavu za gotovo dvostruki iznos nominale (valjda su povećali na skupštini kapital raspoređivanjem akumulirane dobiti, pa je nominala povećana) je li to znači da prikupljaju pare za SOSOR? Neko je to ranije ovdje spominjao, a ovim potezom ta teza dobija na težini. A ako je tako, kako bi se pravdala prodaja SOSOR-a njima ispod nominale, a oni svoje utržili po puno većoj cijeni?
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Čini mi se da juče protrgovano 29% dionica a Bosna Re ima 20%. Ako dobro računam.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

U Sosor-u Bosna Re ima oko 1,6%kapitala, a Sosor u Bosna Re ima više od 12% kapital,viši od kvalifikovanog udjela,tako sam zapisao kada je bila Skupština 18.04.2016. Pa o kojih 20% dionica Vi govorite.Ako bu Bosna Re kupio dionice Vlade FBiH i Prof plusa i sa svojih 1,6% imao bi većinski udio u Sosoru.Bosna Re je respektabilna kompanija ,ali i njeno uspješno poslovanje je u dibroj mjeri vezano i za poslovanje i postojanje Sosora.
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Govorimo o udjelu u Triglav BH. Juče je protrgovano sa preko 12.000 dionica triglava na SASE
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Pa možda Bosna Re sprema pare za Sosor, što i ne bi bilo liše što se budućnosti biznisa osiguranja tiče.
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Čini mi se da juče protrgovano 29% dionica a Bosna Re ima 20%. Ako dobro računam.
Dobro računaš, ali pogrešne cifre :)
Sabirao si i redovne i prioritetne. Za procenat Bosna RE uzmi u obzir samo redovne dionice. Prioritetne su samo za neke druge odnose i prava. Onda ćeš dobiti da je protrgovano tačno 20,2857% redovnih dionica. Teoretski je moguće i da su Slovenci prodali svoje, ali vjerovatnoća takve situacije teži nuli. A Bosna RE ima upravo toliko redovnih dionica...
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ko je onda držao prioritetne.
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Ko je onda držao prioritetne.
Pa oni. Ali one ne ulaze u ovaj procenat, jer nemaju glasačka prava za njih, nego samo za redovne...
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Što znači da oni procenti na RVP u prvih deset dioničara nisu tačni ukoliko emitent ima prioritetnih dionica? Ja to sad tako shvatio.
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Pa jesu tačni, jer se odnose na redovne dionice sa pravom glasa. Povlaštene dionice, nemaju pravo glasa pa i nema razloga njih uzimati u ovaj procenat, jer ne možeš sa njima uticati na kontrolisanje firme...
Post Reply