Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Iz sredstava tih 20 miliona KM koje su država i fondovi dali su plaćene isključivo prijeratne štete putem računa kod ABS/Sparkasse banke, koji je bio predmet stotine kintrola.Ali Sosor je još 40 miliona KM platio ovih Šteta nastalih do 31.marta 1992. još iz tekučeg poslovanja.To je isto kao da dedine i babine obaveze plaćate iz svije plaće.Ovo su informacije sa posljednje Skupštine društva od 18.aprila 2016.g.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by beavis »

Recimo da je to tako, mada se dokapitalizacijama finansiraju strateške investicije a ne obrtno poslovanje, ljudi koji dobro poznaju stanje u SOSOR-u rekli su mi da kompanija treba još 20-30M kapitala kad je neko preuzme. Sa dokapitalizacijama Vlade to su skoro kompletne ratne štete. Gdje je akumulirani kapital od rata na ovamo kad je SOSOR bio lider na tržištu? Za otplatu ratnih šteta bolje i odgovornije bi bilo da je SOSOR uzeo dugoročni kredit koji je mogao servisirati iz normalnog poslovanja, ali bi se onda morao odgovorno i profitabilno ponašati. Ovako mi smo platili i zaostale obaveze i raskalašeno ponašanje uprave. I sad bi to neki privatni kapital sve trebao popeglati tj. poplaćati sve naše greške i još ćemo ih pride zvati pljačkašima. I onda se pitamo što se ne kupuje po cijenama koje smo namaštali.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Već davno Ja sam napisao da sa nerealiziranim ne raspravljam,ali ovog puta moram reagirati na ovu stupidariju o namaštanim cijenama!Namaštane cijene su se spremale po Pravilniku o određivanju cijena dionica u vlasništvu Vlade.I jedini Pravilnik koji je onaj kratkotrajni v.d.direktora Federalne agencije za privatizaciju Vrbić,uopće pročitao,bio je baš taj!A po tom Pravilniku je cijena dionica FDS trebala biti 52+10%,BSNL 10+10% i SOSOR-a 6+10%!!!O takvim i tolikim cijenama su maštali svi kriminalci uključeni u trajno trgovanje ovim dionicama po dogovorenim cijenama!Na to su morali reagirati čak i iz poslovično krutog tužilaštva,bar sa onim cjelodnevnim pretresima i privođenjima!
Sve što se dobilo iznad ovih cijena,rezultat je zalaganja nevelikog broja ljudi i medija,koji su shvatili da Novalić realizira pljačku u korist određene skupine ili skupina iz političkog i privrednog establišmenta!
Ja sam na ovom forumu već napisao da je mene ,i pored te postignute veće cijene,ova kriminalna družina oštetila za nekoliko desetina hiljada!Naravno da je to bio prvi motiv moga angažiranja u svemu ovome!A bogami sam,naravno sa svim ostalima,pridonio i da ova naša Vlada,nimalo zasluženo,dobije koju desetinu miliona više od onog što im je prvi čovjek te Vlade,bio nanijetio!Zadovoljan sam i zbog toga što su ti kriminalni posredenici sigurno dobili manje nego što su planirali!A dobro je i što neki od njih bar na nekoliko sati nisu bili on line!Nadam se da će rezultata biti još!
I zato mi svi ovdje,a i na svim dostupnim mjestima,moramo ukazivati na pljačku od koje,u slučaju Sarajevo osiguranja,Novalić izgleda nije odustao!
Pa kako to da se niko od debelo zainteresiranih kritičara suprostavljanja pljački,nije zapitao zašto Vlada ni u jednom od ove tri prodaje,nije zatražila pomoć stručnih institucija pri određivanju cijena dionica za aukciju!I zašto na osnovu tako utvrđenih cijena,nije zauzela javni stav o prodaji po tim cijenama ili nikako!Naravno da takvim stručnjacima ne smatram neke davno već profanisane savjetnike Novalića!A koliko vidim,neke je i sklonio!
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Kada gledam novaliceve intervjue, u dosta stvari se sa njim slažem ali ovo što se uradilo sa SO je totalni fijasko. Od termina prodaje, načina prodaje, omalovažavanja firme i ostalih sitnica pokazalo se da nekad ne razmišljaju ili namjerno neće da razmišljaju o najboljem rješenju.

Ako je tačno da se završilo sa isplatama ratnih šteta,valjda ih nema više od 60 miliona : 20 mil KM dokap plus 40 iz tekućeg poslovanja, onda je bilo pametno prodaju SO staviti zadnju tj nakon FDS i Bosnalijeka čije su prodaje ipak trajale nekoliko mjeseci od odluka vlade odnosno odmah planirati za 2017. jer bi se tada izgubio teret prijeratnih šteta koji su potencijalni kupci mogli koristiti da se obori cijena.

Paralelno sa tim bi išlo smanjenje broja radnika koji je isto tako preduslov da se firma iz sektora osiguranja dobro proda a ne bi bilo glupavih izjava premijera-prodavca kako roba koju prodaje ne vrijedi ništa.

I onda bi sve bilo drugačije.

Ali urađeno je obratno. Na nenormalan način su odlučili da SO ide prvi u prodaju. Telefonom dogovoriti prodaju nečega što je prolazilo kroz kakvu takvu fazu restrukturiranja nije normalan potez ozbiljnog prodavača. Davanje glupavih izjava koje je oštetilo poslovanju firme i to u periodu kada je trebalo da se pokažu bolji rezultati. Pa i to mijenjanje osiguravajućih kuća od strane javnih preduzeća u periodu kada treba prodavati govori da nešto ne štima u glavama.

Vjerovatno štima u džepovima pojedinaca ali to nikom nije rješenje.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Vjerovatno štima dzepovima pojedinaca u kojem pravcu novo rukovodstvo radi a sve po "nalogu Vlade" kao da im je Sosor djedovina, iako taj isti nalogidavac nije omogućio da JP Elektroprivreda i BH Telekom obnove ugovore za osiguranje kod Sosor-a cca.4 miliona KM god.premije,ali štete je preuzeo Sosor,pa možda i neke koje nije trebao?!?!
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

I šta sad.

Triglav se trguje po skoro 6 puta većoj cijeni od nominalne. A SO nije nikom interesantan ni po 10 KM
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Slavuj je već dao odgovor.
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

http://www.nados.ba/bos/podaci/WEB_Novi ... i12_16.pdf

Zanimljivo, ovdje treba teretiti većinskog vlasnika više nego samu upravu.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Ovo je nevjerovatno,većinski vlasnik dovede novo rukovodstvo da izgubi 5 miliona premijskog prihoda u jednoj godini,a u isto vrijeme taj isti prihod,premiju,dobije Uniqa i postaje lider,ali i Euroherc koji se približio za 800 hiljada KM.Valjda se nešto mijenja da postane bolje a ne da postane gore.Baš me interesuje koji su novi koraci većinskog vlasnika nakon ovog premijskig buma.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Čudno je da je ove godine prijavljeno 49,6 miliona KM šteta,a 2015. 42.9 miliona KM, dakle više 7,7 miliona KM, ali to se odnosi na samo 96 komada šteta( lani 20.001 šteta, a ove godine 20.097 komada štete).A premija je pala za 5 miliona.Ja nisam pametan kako je ovo moguće.
Kod Uniqa osiguranja je logično,povećana premija za 5 miliona KM, a štete su povećane za 4,7 miliona KM,ali broj šteta je povećan za 2.444 komada( lani 9.362 komada a 2016. 11.808 komada šteta).
Post Reply