Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

http:indikator.ba/Vijest.aspx?
Je objavio da je 30.12.2016.g.po hitnom postupku na vanrednoj sjednici Dom naroda usvojio Zakon o dibrovoljnim penzijskom osiguranju u FBiH, čeka se njegova objava u Sl.nov. , kada stupa na snagu.Tu je veliki potencijal za društva u privatnom osiguranju jer ista mogu biti osnivaći ovih fondova.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Uvidom u podatke,premijskog prihoda i šteta Agencije za nadzor osiguranja www.nados.ba s 31.12.16.godine Sosor nema perspektivu s ovom vlasničkom stukturom i načinom vođenja poslova.Društvo mora hitno dobiti pravog gazdu,inače kako podaci govore loša je budućnost pred nama dioničarima.Volio bi da griješim.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

ada wrote:Uvidom u podatke,premijskog prihoda i šteta Agencije za nadzor osiguranja http://www.nados.ba s 31.12.16.godine Sosor nema perspektivu s ovom vlasničkom stukturom i načinom vođenja poslova.Društvo mora hitno dobiti pravog gazdu,inače kako podaci govore loša je budućnost pred nama dioničarima.Volio bi da griješim.
Pa gdje su podaci za decembar na ovom linku? Ja ne mogu da nađem, zadnji je novembar o čemu smo već govorili.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Ja sam već upoznat s istim jer sam se intereseovao,Agencija će ih naredne sedmice objaviti.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Shahab »

ada wrote:Ja sam već upoznat s istim jer sam se intereseovao,Agencija će ih naredne sedmice objaviti.
Jedina šansa za male dioničare jeste hitna privatizacija. Izgleda de je proces zaglavio u živom blatu balkankih prevara. Samo ih novi kredibilan vlasnik može spasiti propasti.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Pa, ja sam vjerovatno zadnji koji bi se protivio privatizaciji, bilo čega. Međutim nisam za to da kompaniju privatizira ko bilo, pogotovo firme višestruko manje od nje i to po niskoj cijeni, npr 7-8 po dionici, kako bi im vjerovatno odgovaralo. Udio firme pada već godinama i nisam siguran da je sad prodaja najednom pitanje dana. Volio bih dakle vidjeti kako će se poslovati u prvom kvartalu pod novim rukovodstvom jer koliko se sjećam prošli direktor je otišao tek u maju. Ima još jedna stvar zbog koje nisam siguran da treba trčati s privatizacijom. Isplata prijeratnih šteta je pri kraju ili je gotova ali svakako će uticati na poslovanje u prošloj 2016. godini. U ovoj vjerovatno, a u idućoj sigurno, neće, što će odjednom dramatično poboljšati poslovanje odnosno dobit, bez obzira na premiju. Odnosno onom ko želi da na brzaka preuzme firmu po niskoj cijeni ovo je možda zadnja godina da zbog "loših" rezultata izvrši pritisak na najnižu početnu cijenu kod aukcije. Da li je Novalić više u tom dealu ne znam ali znamo da je prije pokušavao da umanji cijenu blateći firmu. Pominjalo se i koje su to domaće firme zainteresovane,
Jesam za privatizaciju pa i odmah ako će se ovaj put na pravi način obavjestiti svi potencijalni interesenti, velike farmaceutske firme koje imaju novac i mogu da odriješe kesu, a koje će uraditi i due diligence i tom prilikom i saznati koji se potencijali kriju u firmi uključivo i to da uskoro prestaje isplata predratnih šteta što će dakako drastično uticati na FI i dobit pa onda i cijenu koju bi ovi bili spremni platiti. Jer nije premija jedini faktor za procjenu vrijednosti.
Ako će se naprotiv potrčati da se po svaku cijenu proda domaćim patuljcima, što prije iz jedinog razloga da se prikrije pomenuti efekat završetka isplate predratnih šteta koji će uskoro postati očit, (plus efekat smanjenja troškova kroz smanjenje viškova zaposlenih), onda nisam za žurbu. Ako će biti stvarno kredibilan vlasnik i/ili ako se neće prodavati ispod npr 14 po dionici, bujrum, može sutra aukcija što se mene tiče. Ali po 7 ili 8 ne, nikome.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Shahab »

montypython wrote:Pa, ja sam vjerovatno zadnji koji bi se protivio privatizaciji, bilo čega. Međutim nisam za to da kompaniju privatizira ko bilo, pogotovo firme višestruko manje od nje i to po niskoj cijeni, npr 7-8 po dionici, kako bi im vjerovatno odgovaralo. Udio firme pada već godinama i nisam siguran da je sad prodaja najednom pitanje dana. Volio bih dakle vidjeti kako će se poslovati u prvom kvartalu pod novim rukovodstvom jer koliko se sjećam prošli direktor je otišao tek u maju. Ima još jedna stvar zbog koje nisam siguran da treba trčati s privatizacijom. Isplata prijeratnih šteta je pri kraju ili je gotova ali svakako će uticati na poslovanje u prošloj 2016. godini. U ovoj vjerovatno, a u idućoj sigurno, neće, što će odjednom dramatično poboljšati poslovanje odnosno dobit, bez obzira na premiju. Odnosno onom ko želi da na brzaka preuzme firmu po niskoj cijeni ovo je možda zadnja godina da zbog "loših" rezultata izvrši pritisak na najnižu početnu cijenu kod aukcije. Da li je Novalić više u tom dealu ne znam ali znamo da je prije pokušavao da umanji cijenu blateći firmu. Pominjalo se i koje su to domaće firme zainteresovane,
Jesam za privatizaciju pa i odmah ako će se ovaj put na pravi način obavjestiti svi potencijalni interesenti, velike farmaceutske firme koje imaju novac i mogu da odriješe kesu, a koje će uraditi i due diligence i tom prilikom i saznati koji se potencijali kriju u firmi uključivo i to da uskoro prestaje isplata predratnih šteta što će dakako drastično uticati na FI i dobit pa onda i cijenu koju bi ovi bili spremni platiti. Jer nije premija jedini faktor za procjenu vrijednosti.
Ako će se naprotiv potrčati da se po svaku cijenu proda domaćim patuljcima, što prije iz jedinog razloga da se prikrije pomenuti efekat završetka isplate predratnih šteta koji će uskoro postati očit, (plus efekat smanjenja troškova kroz smanjenje viškova zaposlenih), onda nisam za žurbu. Ako će biti stvarno kredibilan vlasnik i/ili ako se neće prodavati ispod npr 14 po dionici, bujrum, može sutra aukcija što se mene tiče. Ali po 7 ili 8 ne, nikome.
Dobra analiza.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Problem je u Sosoru pad premije u odnosu na 2015. a enorman rast štete i to redovnih, novih, 2015-/2016. 41,7 miliona KM/48,3 miliona KM???
Zaista je teško odgonetnuti šta je ovde krajnjicilj.
slavuj
Posts: 1983
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Sve je već viđeno!Novalić ponovo demonstrira slobodan pad!Na FDS mu je to upalilo,prošao je nekažnjeno bar sad za sad,i zašto ne bi završio svoju misiju u spašavanju Sarajevo osiguranja,koju je započeo fingiranjem onih ranijih prodaja!I nikako nije usamljen u toj svojoj pljački vlastite Vlade i vlastitog naroda!Kako stvari stoje Mulahasanović će još ispasti i dobričina,prema ovima što sada svlače Sarajevo osiguranje!Tragično je što tzv akademska zajednica šuti!Čekaju valjda da se negdje dobro uhljebe,poput onog samozvanog analitičara .što je sad jedan od direktora Telekoma!
Ovih dana sam imao priliku čuti i mišljenje ljudi iz okruženja vjerovatnog kupca Sarajevo osiguranja.I stekao sam utisak kako oni skoro pa vjeruju u ono što se organizirano protura u javnosti.Po njima,potencijalni kupac bi trebao uz Sarajevo osiguranje,ako išta ponudi za njega,dobiti i bar desetak posto recimo Telekoma ,nako!!!Ozbiljno sam se uplašio kada sam shvatio koliko je taj pljačkaški mentalitet ukorijenjen u tim ljudima!A i oni ,poput ovog hvatača firmi u slobodnom padu,nastoje se predstaviti kao mesije!Samo hitno aktiviranje istrage u predmetu prodaja FDS ,po prijavi SDP-a ,može spasiti Sarajevo osiguranje!Na njemu Novalić gradi sebi odstupno mjesto,nakon kraha ove njegove rasprodaje!I neće se ustručavati da lupeta sve te silne gluposti o Sarajevo osiguranju,nakon što je ,po njegovom naređenju,osiguravatelja promjenilo nekoliko društava u vladinom vlasništvu!Izgleda da je u svemu tamo presudan najveći izdajica iz mita o kosovskom boju!Koja simbolika!
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by beavis »

Pratim sve postove oko "privatizacije" državnih kompanija i generalno je moj zaključak da kad država pljačka državne kompanije na raznorazne načine (sponzorstva, stranačka upošljavanja, muljaže na tenderima itd.) onda se to naziva politikom a kad privatni sektor treba da preuzme izhrndane kompaniije i uvede ih u tržišno poslovanje onda je to pljačka. Zašto niko ne pita gdje je onih 20M+ KM koje je Vlada FBiH ubacila u SOSOR a koje je prošli menadžment uz sitne ustupke politici spiskao na koješta a najviše na svoje enormne plate? Da se ne lažemo, svi oni koji kritiziraju "privatizaciju" se više brinu o svom portfoliou nego državnom kapitalu. Neki su na FDS-u uzeli lijepe pare na tenderu a sva galama oko "privatizacije" je u stvari bila oko toga da se u prodaji svojih dionica uzme što više a ne da se zaštiti državni kapital.
Post Reply