Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: Komentari

Post by jastuk1 »

Pozdrav svima,

Novi sam na forumu. Zahvaljujem se penzeru i ostalima na analizama. Da eventualno ne bih kršio pravila foruma, ali pošto bih konačno zaronio prste, ono što me interesuje su brokerske kuće. Naravno da znam koje su i gdje su u Sarajevu, ali ima li ko kakvih preporuka, može i na pp ako je zabranjeno reklamiranje. Čisto da znam, ugovor se može imat sa više brokerskih kuća???

hvala
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Komentari

Post by vaclavha »

Evo da ja kao "novi kolacic" odgovorim. :-)

Mozes imati ugovor sa koliko god hoces brokerskih kuca. Otprilike je slican nivo usluga i cijena fizickim licima skoro kod svih b.kuca. Pravna lica sa vecim prometima, recimo banke, fondovi i slicno, mogu dogovarati tarifu dosta nizu od onih koje pisu na zvanicnim cjenovnicima.

Mali savjet - obrati paznju na minimalne provizije po izvrsenoj transakciji jer vecina b.kuca je postavila minimalan iznos naknade za transakcije do npr. 500 KM vrijednosti.

pozdrav.
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: Komentari

Post by jastuk1 »

hvala
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Europa na polugodištu sa 1,7 mil KM dobiti. Imaju nešto veće obaveze za dugoročne kredite ali ako se toga riješe prilivi od dobiti će biti nešto na šta bi dioničari mogli računati ukoliko se ne napravi pritisak većinskog vlasnika jer je struktura dioničara poprilično zatvorena.
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Preduzeće za izgradnju, montaža i proizvodnju elektro i mašinske opreme Step Sarajevo završilo je prvo polugodište 2011. godinu sa dobiti od 4.131.429 KM, pokezuje skraćeni nerevidirani poslovni izvještaj objavljen u dnevnoj štampi.
Tim je Step značajno poboljšao profitabilnost s obzirom da je dobit u 2011. godini iznosila 1,26 miliona KM.
Društvo je u prvom polugodištu 2012. ostvarilo ukupne prihode od 7.457.620 (u cijeloj 2011. godini 9.836.319 KM), dok su rashodi iznosili 3.326.191 KM.
Pojave se firme niodkud (bar ovako na prvi pogled) ali izgleda da će se obrnuti milioni na željeznicama. U toku 2010. i 2011. godine, kompanija je angažovana kao podizvođač austrijskog konzorcija na projektima rekonstrukcije pruge na željezničkom koridoru Vc kroz Bosnu i Hercegovinu.

Ovi za dvije do tri godine mogu zaraditi i 40 KM po dionici

Jedini problem je što su ga pametnjakovići delistirali sa berze.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Komentari

Post by graditelj »

panzer wrote:
Preduzeće za izgradnju, montaža i proizvodnju elektro i mašinske opreme Step Sarajevo završilo je prvo polugodište 2011. godinu sa dobiti od 4.131.429 KM, pokezuje skraćeni nerevidirani poslovni izvještaj objavljen u dnevnoj štampi.
Tim je Step značajno poboljšao profitabilnost s obzirom da je dobit u 2011. godini iznosila 1,26 miliona KM.
Društvo je u prvom polugodištu 2012. ostvarilo ukupne prihode od 7.457.620 (u cijeloj 2011. godini 9.836.319 KM), dok su rashodi iznosili 3.326.191 KM.
Pojave se firme niodkud (bar ovako na prvi pogled) ali izgleda da će se obrnuti milioni na željeznicama. U toku 2010. i 2011. godine, kompanija je angažovana kao podizvođač austrijskog konzorcija na projektima rekonstrukcije pruge na željezničkom koridoru Vc kroz Bosnu i Hercegovinu.

Ovi za dvije do tri godine mogu zaraditi i 40 KM po dionici

Jedini problem je što su ga pametnjakovići delistirali sa berze.
Nije to ništa, SARAJEVOTEKSTIL za pola godine zaradio 25KM po dionici :D
Ja više ništa ne razumijem...
SARAJEVOTEKSTIL POLUGODISNJI.PNG
SARAJEVOTEKSTIL POLUGODISNJI.PNG (137.78 KiB) Viewed 5099 times
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Komentari

Post by Damirko »

@ panzer. Step je predratna firma. Sada je kadrovski prepolovljena, ali još uvijek dosta rade na održavanju željezničke signalne mreže, kao i nešto energtike, ali tu su tanki. Imaju skoro pa monopol na održavanju saobraćajne signalizacije u gradu (semafori). Takođe, na dosta opština imaju ugovore o održavanju javne rasvjete. Ti su ugovori u pravilu vrlo unosni, tako da pozitivan rezultat ne treba da iznenađuje.
@graditelj - Sarajevotextil od textila sada ima samo ime. Privatiziran je isključivo zbog izuzetnih lokacija u gradu koje se sada rentaju.
Neko je spomenuo i Evropu. Ne znam ni zašto je uopšte d.d. Itekako zatvorena vlasnička struktura.
brzi
Posts: 2610
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari

Post by brzi »

ovaj izvještaj Sarajevotextila izgleda kao neka zajebancija ako se uporedi sa njihovim izvještajem za prošlu godinu.

f) Kapital 3.317.396
g) Upisani osnovni kapital
h) Dugoročne obaveze 1.937.953
i) Kratkoročne obaveze 5.764.388


j) Ukupno pasiva 11.019.737
Podaci iz bilansu uspjeha emitenta:
f) Prihodi 4.596.376
g) Rashodi 5.148.517
h) Dobit / gubitak prije poreza - 552.141
i) Porez na dobit -
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Damirko wrote:@ panzer. Step je predratna firma. Sada je kadrovski prepolovljena, ali još uvijek dosta rade na održavanju željezničke signalne mreže, kao i nešto energtike, ali tu su tanki. Imaju skoro pa monopol na održavanju saobraćajne signalizacije u gradu (semafori). Takođe, na dosta opština imaju ugovore o održavanju javne rasvjete. Ti su ugovori u pravilu vrlo unosni, tako da pozitivan rezultat ne treba da iznenađuje.
@graditelj - Sarajevotextil od textila sada ima samo ime. Privatiziran je isključivo zbog izuzetnih lokacija u gradu koje se sada rentaju.
Neko je spomenuo i Evropu. Ne znam ni zašto je uopšte d.d. Itekako zatvorena vlasnička struktura.
Jeste zatvorena ali je opet drugačije kada firma koja vrlo dobro zarađuje kotira na berzi. Velika je šteta i što je taj Step delistiran jer je bolji od niza firmi koje su na berzi. Neko je napravio odličan odabir firmi koje trebaju kotirati. Nije čudo što je berza u gubitku.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Komentari

Post by Odbrana poste »

Vi ko djeca.Raspisali se o STEP -u kao da zaradjuje na naftnim platformama.A nikuda se ne odvaja od drzavne sise.
Preko Slovenaca,Hrvata ili opcina,sasvim svejedno.Vazno je da je krajnji investitor Drzava.A dobit je onolika koliko se dogovori sa predstavnicima te Drzave.Sve zavisi od toga ko0liko ih je u talu.Svejedno je jesu li iz Opcine ili Zeljeznice,narod je jaka kobila,sve moze platiti kroz poreze ili kredite koje ce kasnije vracati ,opet iz poreza.
Model koji koriste i marketingske agencije kod izvlacenja para iz drzavnih firmi a boga mi i iz onih gdje nema vecinskog vlasnika.I tako STEP BI STEP.
Ova zemlja ceka svoga Bajica.Sigurno ce doci,a kad ce ,ne znamo!
Post Reply