Fabrika duhana Sarajevo

invest2016
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by invest2016 »

Panzer...taj "novi vlasnik" ima potpuno drugi interes od razvoja...i stvaranja nove vrijednosti za dioničare... Barem moje mišljenje..možda pogrešno ali bumo videli uskoro.

Sviđa mi se neko je pitao" u što dalje ulagati - diskusija u tome smjeru"?
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Kako možemo imati mišljenje o negativnom razvoju za malog dioničara tako možemo i o pozitivnom.

Što se tiče sumnje, BAT se opet danas oglašava i ne znam zašto se sumnja.

I ponavljam poziv iz predhodnog posta.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Počela je prava rasprava o tome šta uraditi,prodati na tenderu ili ne!Hamletovska dilema sigurno,bar za mene!Jer,s obzirom na sve ljude koji su okupljeni oko projekta CID,veliki je rizik ne prodati na tenderu.Možda izađe na gore!
S druge pak strane ja ne vidim kako će to oni izdvojiti duhanski biznis pa ga prodati!I ne može se to porediti sa prodajom bilo kakvog dijela imovine dioničkog društva!Kako će se to odraziti na strukturu vlasništva onoga što sad još uvijek zovemo FDS!
Ja lično mislim da će oni početi prvo prodavati sporedne biznise i imovinu.I to baš ovima koji su im obezbjedili ovu cijenu!Na taj način,niskom cijenom,će isplatiti njihov rad na prikupljanju dionica i držanju cijene na ovom nivou!A nekima će vjerovatno kompenzirati to i besplatnim smještajem i izhranom
BAT,ili neko drugi u batama,ostat će ,zajedno sa dioničarima koji se odluče ostati,vlasnik onoga što će se tada zvati Fabrika duhana Sarajevo!
Možda je i to dobra opcija za one koji budu imali muda ostati dioničar!
Ja se još uvijek nisam odlučio kako postupiti i zato nikome ni ne mogu sugerirati šta da učini!
Sve u svemu,ispo safun i valja se sageti ili ne!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

panzer wrote:Kako možemo imati mišljenje o negativnom razvoju za malog dioničara tako možemo i o pozitivnom.

Što se tiče sumnje, BAT se opet danas oglašava i ne znam zašto se sumnja.

I ponavljam poziv iz predhodnog posta.
Pazi ove diplomatske izjave : i snazniji ulazak na bh trziste. Pa ne sumnjamo mi u to da ulazi radi povećanja tržišnog udjela, nego da će razvijati proizvodnju. Kao što je uradio u Sloveniji sa nekom firmom.

http://www.klix.ba/biznis/privreda/bat- ... /160922068
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

slavuj wrote:Počela je prava rasprava o tome šta uraditi,prodati na tenderu ili ne!Hamletovska dilema sigurno,bar za mene!Jer,s obzirom na sve ljude koji su okupljeni oko projekta CID,veliki je rizik ne prodati na tenderu.Možda izađe na gore!
S druge pak strane ja ne vidim kako će to oni izdvojiti duhanski biznis pa ga prodati!I ne može se to porediti sa prodajom bilo kakvog dijela imovine dioničkog društva!Kako će se to odraziti na strukturu vlasništva onoga što sad još uvijek zovemo FDS!
Ja lično mislim da će oni početi prvo prodavati sporedne biznise i imovinu.I to baš ovima koji su im obezbjedili ovu cijenu!Na taj način,niskom cijenom,će isplatiti njihov rad na prikupljanju dionica i držanju cijene na ovom nivou!A nekima će vjerovatno kompenzirati to i besplatnim smještajem i izhranom
BAT,ili neko drugi u batama,ostat će ,zajedno sa dioničarima koji se odluče ostati,vlasnik onoga što će se tada zvati Fabrika duhana Sarajevo!
Možda je i to dobra opcija za one koji budu imali muda ostati dioničar!
Ja se još uvijek nisam odlučio kako postupiti i zato nikome ni ne mogu sugerirati šta da učini!
Sve u svemu,ispo safun i valja se sageti ili ne!
Ovo je vrlo dobar post. Bar ja isto ovako mislim. Situacija je takva da se ne može apriori reći šta da se radi tako da imati i pozitivno mišljenje nije greška.
Gosca
Posts: 8
Joined: 22 Jul 2015, 10:20

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Gosca »

A zasto nije izvodljivo razmisljati ovako. CID (BAT) je kupio 40%, a cilj mu je da uzme 100%. Zar sa tom postavkom stvari ne bi trebali ostali dionicari biti u prednosti, koja bi opet imala za rezultat lagani rast dionica, posebno ako je tacno, kako se tvrdilo na ovom forumu da je vrijednost realno veca (knjigovodstvena je 170 ako se ne varam). Ako se ne varam BAT nije dosao da se igra sa procentima, niti da taj svoj dio preproda vec da sve pokupi. Sad od kuda takva bojaznost u propast, i poruke da se treba sto prije otarasiti dionica?
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Po meni ,ispravno je razmišljanje da Cid-Bat želi uzeti što veći vlasnički udio( 40 % je veliko ali ne i presudno osobito kad je multinacionalka u pitanju ) …na koncu jučer su kako neko reče objavili da će ići na tender …s druge strane razumljivo mi je i razmišljanje malih (ostalih ) dioničara o njihovom daljem statusu u smislu vlasnika …nekako ( i sam tako razmišljam ) logika mi kaže da će svako odvagati šta dobija prihvatanjem ponude na 83,5 KM a šta će potencijalno izgubiti …čini mi se da u ovim situacijama nema druge šanse …hoću reći ako kupac uspije dosegnuti min 70 + % vlasništva uopće se neće trzati i nastojati da po svaku cijenu a osobito ne po visokim cijenama u budućnosti kupuje raspoložive dionice …a iskustvo nas je valjda naučilo da kad nema potražnje ova dionica ode prema 40 KM …ja sam moje kalkulacije napravio i polagano spremam dokumentaciju ..:-) ne zato što smatram da će biti neka propast ( pa nisu ludi ovi englezi da ulažu u nešto što će propasti ) nego zato što mi moja matematika tako kaže …
Gosca
Posts: 8
Joined: 22 Jul 2015, 10:20

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Gosca »

Da ali zar ne postoji opcija preuzimanja preostalih dionica. Laicki kada se dokopas velikog dijela 90-95%, nakon cega imas pravo "nasilno" preuzeti ostatak pri čemu preostale dionice preuzimas po maksimalno placenoj cijeni? U tom slucaju onaj ko ostane poslednji ne moze losije proci od onih koji su dobili najbolju cijenu.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Ako je pitanje bilo upućeno meni , gđo Gošća sad me već gurate na teren špekulacija ..naravno , da je svašta moguće ..ali evo da ja Vas pitam : zašto bi Bat ikada i ikome nudio više od 83,5 KM ? Btw istiskivanje ostatka vlasnika ( tzv squeeze out ) u našim uslovima (zakonima ) kao opcija nastaje kada netko ima min. 95 % vlasništva ..e sad kad već imaš 95 % šta ti znači da li ćeš imati 100 % ? …da ne elaboriram dalje ...
Gosca
Posts: 8
Joined: 22 Jul 2015, 10:20

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Gosca »

AKo pogledate u okruzenju BAT je isao na 100%. Dakle njegova poslovna politika. Zasto bi sada postupao drugacije? Zasto bi neko, ko zna da je njemu cilj da uzme sve, prodavao dionice po cijeni od 83? Dakle zasto se ostali dionicari ne bi postavili sada tako da pocnu diktirati svoju cijenu koja je veca od 83 i da ne zele ici ispod. Onda BAT nece moci bas tako lako ostvariti cilj, a nece ni napustiti kupovinu ako je vec zagrizao. I zato me zanima cemu ta panika koja se sada stvara da se po svaku cijenu mora ici na 83 i da je to njabolje sto mozes izvuci. I na kraju ako budem najtvrdoglavija racunam na squeeze out. "Pravo prijenosa dionica manjinskih dioničara (squeeze out) je pravo većinskoga dioničara zahtijevati od manjinskih dioničara prijenos njihovih dionica, čime prestaje članstvo manjinskih dioničara u društvu po pravičnoj naknadi".
Post Reply