Bosnalijek

Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ma ta informacija potiče iz pisma namjere koje je skoro objavljeno, ali potiče iz maja čini mi se.
Dakle to je bio tada plan, a FDS do proljeća 2017. U budzetu su za ovu godinu planirali 65 miliona od prodaja. Evo sad su navukli skoro 43 miliona, ovih 22 će lako navući od BSNL, a pogodi po kojoj cijeni?
Tačno 15,5. Koincidencija? To ne postoji.
Sigurno će biti aukcija, ali ne mora biti do kraja septembra kao što piše u pismu namjere iz maja 2016.
Racio
Posts: 107
Joined: 14 Mar 2016, 21:57

Re: Bosnalijek

Post by Racio »

montypython wrote:
Sabur2 wrote:Ima izgleda neki kupac iz branse, sa zapada, ali hoce cista posla. Vjerovatno ceka sudski rasplet oko HADENa.
Neprovjerena informacija, uzmite sa rezervom.
Pozitivno, očekivao sam da će se pojaviti interesenti, siguran sam da će ih biti još. Međutim Haden ima samo 29,9% što znači da je raspoloživo za kupnju 70% tako da Hadenovie dionice ne bi trebale biti problem. Osim toga možda bi i sam Haden prodao. Interesantna bi bila varijanta da Haden proda sad nekom novom koji će kupiti Vladin paket. Da li bi onda uopšte vrijedila, imala smisla ili se mogla sprovesti nekakva buduća zabrana raspolaganja tim dionicama retroaktivno.
Pa kad bi se sprovela takva zabrana ( ne ulazeći u to je li ili nije opravdano), od prodaje vladinog dijela ne bi bilo ništa dok se stvar sudski ne rasplete jer nitko neće kupovati manjinski dio bez moćnosti dogovora za sticanje većine. Znači da od toga nema ništa čak i da je opravdano u našim uslovima.
Ako ostane u rukama vlade a po svemu sudeći hoće jer manjinski dio neće nitko izgleda, to će dovesti do erozije kompanije jer im konkurencija opasno jača. Ne ide nam u prilog što se paket ne uspjeva prodati, haman šejtanska posla da nas sve to debelo zadevera i da ne dođemo u bolju poziciju jer... po meni je nagora varijanta da vladin paket ostane kod vlade, bolje bilo tko privatno ili bilo koja kompanija nego vlada.
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ostaje da je najlakse rjesenje i za Haden da se izvuce iz dubioze taj da proda i svoj dio kupcu vladinog dijela. Navodno ima lobi i za to.
Usput bi se i ove istrage okoncale.
slavuj
Posts: 1954
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Nema ništa od te istrage sve dok je tamo glavni Salihović!A nema ništa ni od prodaje sve dok se i Haden ne odluči da proda svoje.Jer teško je naći kupca,naravno osim nekakav CID ili kako već,koji će kupiti manje od 20 posto dionica u situaciji kada ni dosadašnji vlasnik,i to država,ni na koji način ne učestvuje u upravljanju!Bez obzira na to što u ovom slučaju Vlada to stvarno nije nikada htjela.Naime,Nikšić nikada nije na dnevni red Vlade stavio izbor kandidata za članove NO Bosnalijeka u ime Vladinog kapitala!Ova Vlada je čini mi se izabrala jednog kandidata ali nikada nije tražila da se to stavi na dnevni red Skupštine Bosnalijeka!I to je Provaliću glavni razlog zašto prodaje Bosnalijek.
Ali su dobri izgledi da se tu nešto promjeni.Naime,Bosnalijek,kao i Fabrika duhana,do danas nije isplatio dividendu za dionice koje su na skrbničkom računu RFB!Iz banke kažu da je to zbog većeg iznosa koje ova društva jednostavno ne mogu da isplate.Dakle nemaju para.Da sad ne nagađam gdje su pare,s obzirom na dosta dobre poslovne rezultate i dosta dobra finasijka stanja po Izvještajima o poslovanju!
Možda i to navede ove Hadenoviće da se odluče za prodaju.Njihove i Vladine dionice bile bi sasvim dobar paket za svakog ozbiljnog kupca!
Prije nego mi ovi zaštitnici kriminalaca pripišu opet neko izigravanje detektiva,neka se jednostavno raspitaju kod skrbnika!Ili kod Bogdana,s njim su bolji!
Racio
Posts: 107
Joined: 14 Mar 2016, 21:57

Re: Bosnalijek

Post by Racio »

slavuj wrote: Možda i to navede ove Hadenoviće da se odluče za prodaju.Njihove i Vladine dionice bile bi sasvim dobar paket za svakog ozbiljnog kupca!
Prije nego mi ovi zaštitnici kriminalaca pripišu opet neko izigravanje detektiva,neka se jednostavno raspitaju kod skrbnika!Ili kod Bogdana,s njim su bolji!
Nakon ove zategnute situacije oko referenduma, dabogda da išta bude od toga.Čitav svijet bruji o BiH kao buretu baruta, prije će biti da će Haden prodati svoj paket pošto poto i pobjeći od belaja a tko će doći pitanje je. Pare su očito tu ,samo nisu u kešu nego u zidovima, fasadi, opremi kancelarija itda, navodno i novih laboratorija ( što i ne mora biti loše), samo gdje su kupci dionica i tako uljepšane fasade kompanije ( jer se koliko vidim odavno već) preselilo u novu zgradu. Tko je taj Bogdan, koga stalno spominješ ?
slavuj
Posts: 1954
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Bogdan je sekretar Bosnalijk d.d.,došao zajedno sa ostalim pajserašima.Inače beogradski crnogorac koji je ostao u Lukavici i tamo imao advokatsku kancelariju.Očito čovjek od ruskog povjerenja!Poznat i po tome što je potrošio nekoliko hiljada dioničarskih para na pokušaj da meni ospori isplatu po pravosnažnoj sudskoj presudi u sporu sa Bosnalijekom!Čovjek od punog povjerenja očito svih hadenovića!
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

I ovdje se naglo pojacava kupovna strana. Neke povlastene informacije?
invest2016
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2016, 14:09

Re: Bosnalijek

Post by invest2016 »

Vjerojatno neko ima povlaštene info... ili?
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Eto lijepo:
Federalna vlada spustila cijenu dionice Bosnalijeka na 14,73 KM
Reče ovaj prije mjesec dana:
Zbog političkih trzavica potencijalni kupac Sarajevo osiguranja, koji je ovo osiguravajuće društvo htio kupiti za 15 miliona maraka, odustao je, rekao je premijer Federacije Fadil Novalić. Novalić ističe da se na prethodnoj aukciji nije pojavio potencijalni kupac Bosnalijeka, jer čeka smanjenje cijene po dionici.
Pa ste mu odmah skinuli cijenu.
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

Privatizacija kapitala: Vlada snizila početnu cijenu dionice Bosnalijeka

Izvor: Akta.ba, 22.9.2016

Federalna vlada danas je izmijenila Odluku o načinu, odnosno metodu privatizacije državnog kapitala u privrednom društvu „Bosnalijek” d.d. Sarajevo. Na ovaj način je određeno da će postupak prodaje provesti Agencija za privatizaciju u FBiH, u skladu s Pravilnikom o postupku prodaje državnog kapitala na berzi, a da početna prodajna cijena ne može biti niža od 14,73 konvertibilne marke.

Kao razlog za izmjenu Odluke navedeno je da je Aukcija zakazana za 28.7.2016. godine, sa cijenom 15,50 KM po dionici, bila neuspješna jer nije bilo kupovnih naloga. Stoga je određena nova početna prodajna cijena jedne dionice od 14,73 KM.
Post Reply