Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by beavis »

Gospodin "kristalna prizma" je samo cuclao svoju enormnu platu i radio političke usluge iz dokapitalizacije FBiH od 20M KM još za vrijeme Nedžada Brankovića. Tu leži osnova problema u SOSOR-u. Da sam na Fadilovom mjestu ja bih malo menadžera galaksije pitao gdje su tih 20M KM?
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

To što sada radi duplo više znači da je nekad u SOSORu radio za 2300, a nije se efektivno radilo ni doprinosilo (ne govorim o konkretnom čovjeku naravno da nije njegova krivica, nego o organizaciji posla) što je jedan od razloga što firma nije imala osobitu dobit. Ili drugim riječima firma može normalno poslovati uz mnogo manje radne snage i troškova, odnosno velike su mogućnosti za rast i veću kompetitivnost na tržištu, što može značiti i veću dobit ali i plate. Kako je firma u transformaciji jasno je da joj treba neko vrijeme da se konsoliduje i pribere te povrati tržišni udio i ne treba tada očekivati rekordne plate u sred restrukturiranja. U ponovnoj borbi za tržišni udio firma treba biti mean and lean a ne da se balaha uz pozitivnu nulu kao do nedavno. Pri tome 1600 za BH uslove nije baš ni loše, ali razumijem konkretnog čovjeka ako je u kreditima, supruga ne radi i sl. Ja lično ne bih napustio fimu uz takve okolnosti bar ne kratkoročno, jer i sosor će uskoro u realni sektor tako da će i plate vjerovatno biti srazmjerne.
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

Sve zavisi ko ga kupi. Ma ako ga se dohvati domaći kokošar, nema tu budućnosti.
nevaljalko
Posts: 17
Joined: 12 Mar 2010, 08:47

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by nevaljalko »

Sabur2 wrote:Sve zavisi ko ga kupi. Ma ako ga se dohvati domaći kokošar, nema tu budućnosti.
Radi toga sam i napisao ,opravdavam njegov potez,mora hraniti porodicu , ima pritisak stranaca ,bolje nego da propada ovdje ...
invest2016
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2016, 14:09

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by invest2016 »

Pozdrav,
I dalje aktuelna cijena od 7,90 KM za kupovinu državnog paketa, ili ima neko novije informacije?
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

invest2016 wrote:Pozdrav,
I dalje aktuelna cijena od 7,90 KM za kupovinu državnog paketa, ili ima neko novije informacije?
Pa ja sam već i zaboravio šta je tu aktuelno pa i ne znam za to 7,9. Zadnje je bilo 10,39 ako se ne varam a i ne znam da su rekli da će ići ispod toga. Bilo je i zvanično objavljeno na Indikatorui mislim da ima ponuda Agrama po 9,5 pa ne znam zašto bi išli niže od toga što im neko već nudi. Govorilo se da je i Triglav još na samom početku dao svoju ponudu.Pa poslije toga ova priča sa Bosna Re i stara priča o ASA. Sve su vrijeme govorili da nije problem cijena nego način prodaje odnosno aukcija. Neko je ovdje javio nedavno da je čuo da ima i neki veći igrač ako se ne varam. Dakle nema nikakve osnove za obaranje minimalne cijene osim ako nije odlučeno odozgo da se pokloni dvorskom mijeniku ili ortačkim gripama tanjim po pitanju keša, u pola cijene, što ne isključujem s obzirom na Fadilove izjave u zadnje vrijeme.U stvari zloupotrebljavaju iz Vlade loše odrađen svoj posao na promociji i privlačenju kupaca da bi oborili cijenu. Trebali bi sve vratiti na početak i početi sa minimalnom 13,5. A gdje je pomenuto to sa 7,9 ? To bi bila čista pljačka čak i pokušati staviti, opozicija i ovako kilava i mediji bi ih poderali. Pogotovo jer su sve ove priče i aukcije bile u doba kada je firma izgubila tržišno liderstvo a sada je opet No 1.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

montypython wrote:
invest2016 wrote:Pozdrav,
I dalje aktuelna cijena od 7,90 KM za kupovinu državnog paketa, ili ima neko novije informacije?
Pa ja sam već i zaboravio šta je tu aktuelno pa i ne znam za to 7,9. Zadnje je bilo 10,39 ako se ne varam a i ne znam da su rekli da će ići ispod toga. Bilo je i zvanično objavljeno na Indikatorui mislim da ima ponuda Agrama po 9,5 pa ne znam zašto bi išli niže od toga što im neko već nudi. Govorilo se da je i Triglav još na samom početku dao svoju ponudu.Pa poslije toga ova priča sa Bosna Re i stara priča o ASA. Sve su vrijeme govorili da nije problem cijena nego način prodaje odnosno aukcija. Neko je ovdje javio nedavno da je čuo da ima i neki veći igrač ako se ne varam. Dakle nema nikakve osnove za obaranje minimalne cijene osim ako nije odlučeno odozgo da se pokloni dvorskom mijeniku ili ortačkim gripama tanjim po pitanju keša, u pola cijene, što ne isključujem s obzirom na Fadilove izjave u zadnje vrijeme.U stvari zloupotrebljavaju iz Vlade loše odrađen svoj posao na promociji i privlačenju kupaca da bi oborili cijenu. Trebali bi sve vratiti na početak i početi sa minimalnom 13,5. A gdje je pomenuto to sa 7,9 ? To bi bila čista pljačka čak i pokušati staviti, opozicija i ovako kilava i mediji bi ih poderali. Pogotovo jer su sve ove priče i aukcije bile u doba kada je firma izgubila tržišno liderstvo a sada je opet No 1.
Pa mislim da knjigovodstvena vrijednost SOSOR-a i nije veća od 7,9 KM...
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Ma morala bi biti viša. Ne mogu da nađem nikakav izvještaj trenutno na SASE ali nominalna mu je 10, a od tada ne znam da je ikad bio u minusu, isplatio predratne štete iz tekućeg poslovanja direktor je nedavno govorio šta sve ima od depozita do nekretnina i suvlasništava. A i da jeste, ne može se tržišni lider osiguranja prodavati po knjigovodstvenoj vrijednosti, pričali smo nedavno kako vodeći ekspert iz Hrvatske vrednuje tamošnja a i druga osiguranja, preko premije itd.
exat
Posts: 46
Joined: 01 May 2015, 11:20

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by exat »

to je izvalio Lovrinovic. To je jedan pajac nikakav strucnjak za osiguranja ili nesto drugo.
ako se dobije 0.7 premije to je poslozeno osiguranje na poslozenom trzistu. A ovdje nije niti jedno slucaj. Ovdje ima 30% premije koju je bolje da se ne potpise jer je gubitak, al to se radilo radi politike. Tako da na ovu malo netegnutu premiju ako se dobije cijena od 0.5 xpremija bit ce realno. I to ako ima neki mazohista da to kupi i udje u probleme rijesavanja 200 ljudi viska i sl.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

montypython wrote:Ma morala bi biti viša. Ne mogu da nađem nikakav izvještaj trenutno na SASE ali nominalna mu je 10, a od tada ne znam da je ikad bio u minusu, isplatio predratne štete iz tekućeg poslovanja direktor je nedavno govorio šta sve ima od depozita do nekretnina i suvlasništava. A i da jeste, ne može se tržišni lider osiguranja prodavati po knjigovodstvenoj vrijednosti, pričali smo nedavno kako vodeći ekspert iz Hrvatske vrednuje tamošnja a i druga osiguranja, preko premije itd.
Ma isplate prijeratnih šteta su malo bubali kroz BU a malo direktno na kapital (kako im je kad odgovaralo zbog bonusa i dobiti) tako da je dionički kapital danas 43,5 mio KM, a ukupni (sa revalorizacionim i inim drugim rezervama) 37 mio KM, dakle manji od dioničkog. Toliko o nominalnoj i knjigovodstvenoj vrijednosti dionice...
Post Reply