Bosnalijek

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

insider wrote:Bez obzira na sve imali su respektibilan kvorum od 38,45% broja glasova.
Ma kakvih 38,45 %, ja sumnjam da su imali kvoruma od 30%. Zamislite na skupštini su bili i predstavnici brokerskih kuća koji su zbog falsifikovanja punomoći za prošlu vanrednu skupštinu privođeni na razgovore u policiju. :?

Libijci imaju punomoć staru nekoliko godina, a zakonom je propisano da ne može biti starija od datuma objavljivanja obavještenja za sazivanje skupštine, koja također mora biti ovjerena apostile i sl. (Odbor za glasanje je morao odbaciti ovakvu prijavu). Sa druge strane vlada je uz svojih 19.26 % sakupila punomoći od IFC-a (8,37 %) i malih dioničara (4%), te je pravo glasa uskračeno fondovima za koje je Hrkač, diktirajući za zapisnik, rekao da predstavljaju između 4-5% kapitala. Također na skupštini je bilo desetak malih dioničara koji podržavaju vladu, a koji imaju oko 2% kapitala. Vlada je imala sakupljenih minimalno 38,63 % dionica što je bilo sasvim dovoljno da proguraju svoja 3 člana u NO, a čega su oni bili sasvim svjesni pa su mnogima zabranili učešće u radu skupštine. Ovakav rasplet situacije bio je sasvim moguće jer libijci su imali svoj prijedlog za člana za NO, fondovi svog, a Arsla svog (Trivuna).
Ova Federacija je truba kada mogu ovakve stvari da se dešavaju. zamišlite da portir (zaštitarska agencija) ne da vlasniku ni da uđe u krug preduzeća, a kamo li da glasa i da iznese pritužbe na zapisnik. i ko će sutra doći da ovde investira kada nemaš pravo glasa po osnovu učešća u kapitalu, gdje se krše svi mogući zakoni i pravilnici koji regulišu ovu problematiku.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ali izuzetno dobro kontrolišu situaciju. Imaju vrlo odmjerene poteze dok se na drugoj strani, kod vlade sve radi stihijski. Izgleda da ovi predstavnici nisu dorasli situaciji. Dokle je onaj Edin Bandić došao, gdje je on?
Skupština dioničara Bosnalijeka u subotu, 7. jula, održana je u potpunosti u skladu sa Zakonom o privrednim društvima i Statutom ove kompanije, uprkos haosu koji je tom prilikom kreirala Vlada Federacije BiH, kazali su iz ove kompanije, nakon navoda iz Vlade FBiH da je održana Skupština nelegalna jer su je nakon samog početka napustili predstavnici dioničara, odnosno Vlade FBiH i dijela malih dioničara.

- Bahatostima i demonstraciji sile Vlade FBiH građani, nažalost, svakodnevno svjedoče, a ova vlast ima svaku namjeru da ovlada Bosnalijekom, pozivajući se na navodne nelegitimnosti u održavanju Skupštine, ističu iz ove kompanije negirajući sve tvrdnje premijera FBiH Nermina Nikšića i resornog ministra Erdala Trhulja o nelegalnosti sjednice.
Prema njihovim riječima, predstavnik Vlade FBiH Nedžad Numić, kao punomoćnik dioničara sa najvećim brojem glasova, uopće nije otvorio rad Skupštine, došao je bez validne punomoći koju nije potpisao, u šta su se mogli uvjeriti svi prisutni na sjednici.
- Gospodin Numić je potom bez utvrđivanja kvoruma dao riječ pojedinim dioničari ma da iznose informacije o navodnim neregularnostima sa punomoćima prisutnih dioničara. Ubrzo nakon toga je prekinuo rad Skupštine koju nije ni otvorio. Naglašavamo da je već ovim činom prekršen Zakon o privrednim društvima jer rad može prekinuti samo izabrani predsjednik Skupštine, nakon utvrđivanja potrebnog kvoruma za njen rad, istaknuto je iz Bosnalijeka te rečeno da je, uvidjevši da ne može uzurpirati rad Skupštine, Numić napustio s dijelom dioničara.
Nakon napuštanja Skupštine predstavnika Vlade FBiH uslijedila je i dojava o podmetnutoj bombi. Na pitanje zašto nisu prekinuli održavanje Skupštine, već su je preselili na otvoreno, iz Bosnalijeka pojašnjavaju da su preostali dioničari bili svjesni da će, ukoliko napuste sjedište Društva, onemogućiti održavanje Skupštine. Iz tog razloga su odlučili ostati unutar kapije kompanije i održati Skup{tinu kojom je predsjedavao Mahmoud Muhyadin M. Badi, predstavnik libijskog kapitala, sljedeći punomoćnik dioničara s najvećim brojem glasova od prisutnih na Skupštini. Po utvrđivanju potrebnog kvoruma, za rad je izabran i njen predsjednik Jasmin Pozderac.
Na ovaj način je izabran i novi Nadzorni odbor Bosnalijeka u sastavu Mahmoud Muhyadin M. Badi, Veljko Trivun, Mirna Sijerčić, Mirjana Lasić i Janez Bojc.
- Ovim putem negiramo i tvrdnje premijera Nikšića o nezakonitom skidanju Vladinih kandidata sa liste za Nadzorni odbor i podsjećamo ga da Zakon o privrednim društvima, Zakon o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima FBiH i Statut Bosnalijeka ne poznaju imenovanje članova nadzornih odbora na period do 60 dana tako da je Vlada ovim postupkom svoje kandidate sama diskvalifikovala, te je sramno da za svoje javne propuste optužuje Bosnalijek, navedeno je iz ove kompanije.
Prema informacija iz MUP-a KS-a, nakon dojave o podmetnutoj bombi i izvršenog KPZ pregleda, utvrđeno je da se radilo o lažnoj prijavi te kratko objašnjeno da se i dalje radi na pronalaženju počinioca, odnosno osobe koja je uputila telefonski poziv. Iz Bosnalije ka su također kazali da ni su više imali nikakvog kontakta s policijom i da ne znaju u kojoj je fazi istra ga o ovom slučaju.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Bosnalijek

Post by graditelj »

Danas se Oslobodjenje na dva mjesta bavi Bosnalijekom, jednom u autroskom tekstu, pa onda i plaćeni oglas. Izgleda da čine sve da opravdaju epitet "mafijaški bilten" koji im je Fahro dodjelio.
Najbolje im je da i oni osnuju svoju stranku, Selimovići, Arslanagići, Trivun, Libijac i ostatak ekipe, uvjeravaju nas da su se svi urotili protiv njih sve stranke i partije... meni se čini da im je to jedini izlaz


Bosnalijek - autorski tekst.jpg
Bosnalijek - autorski tekst.jpg (84.07 KiB) Viewed 5838 times
Attachments
Bosnalijek.jpg
Bosnalijek.jpg (91.47 KiB) Viewed 5838 times
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ima li ko kakvih komentara?
Sta radi Vlada?
Vidim da je na berzi skoro panicna prodaja.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Sabur2 wrote:Ima li ko kakvih komentara?
Sta radi Vlada?
Vidim da je na berzi skoro panicna prodaja.

Čeka se da Komisija za vrijednosne papire donese odluku jesu li i u kojoj mjeri prekršeni zakoni, pravilnici i statut. Ukoliko komisija kaže da jesu, usvojene odluke sa zadnje skupštine će se poništiti i odžat će se nova 21.07., sa dopunom dnevnog reda, međutim ukoliko kažu da je sve u skladu sa pravilima, vladi ne preostaje ništa drugo nego da ponovo sazove vanrednu sjednicu i sve pokuša ispočetka.
Sve ovo traljavo ide, tolika priča oko falsifikovanih punomoći za prošlu vanrednu skupštinu, tužilaštvo se ne oglašava, finansijska policija šuti, komisija za vrijednosne papire šuti, Arsla radi šta hoće a ja pomalo gubim živce sa ovom dionicom :oops:
one
Posts: 1735
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

OBAVJEŠTENJE DIONIČARIMA BOSNALIJEKA d.d. O ISPLATI DIVIDENDE

Obavještavaju se dioničari Bosnalijeka d.d. da je Skupština dioničara Bosnalijeka d.d. održana 07.07.2012. godine donijela Odluku o raspodjeli i načinu upotrebe dobiti po Godišnjem izvještaju o poslovanju Društva za 2011. godinu, kojom je odlučeno da se se dio dobiti ostvarene po Godišnjem izvještaju o poslovanju Društva za 2011. godinu rasporedi za isplatu dividende dioničarima Društva u iznosu od 0,28 KM po dionici.

Isplata dividende izvršiće se dioničarima Društva koji su na dan 07.07.2012. godine bili registrovani u svojstvu dioničara Društva kod Registra vrijednosnih papira u Federaciji Bosne i Hercegovine, dioničko društvo, Sarajevo, u roku 60 radnih dana po dostavljanju podataka o računu za uplatu dividende i dokaza o identifikaciji dioničara.

Pozivaju se dioničari Društva koji su na dan 07.07.2012. godine bili registrovani u svojstvu dioničara Društva kod Registra vrijednosnih papira u Federaciji Bosne i Hercegovine, dioničko društvo, Sarajevo, da radi isplate dividende dostave slijedeće dokumente:

1. Fizička lica iz Bosne i Hercegovine:
-kopija lične karte
-detalji o bankovnom računu na koji će se izvršiti uplata dividende sa kopijom dokumenta o bankovnom računu;
-kontakt telefon.

2. Pravna lica iz Bosne i Hercegovine:
-rješenje ili izvod iz sudskog registra
-detalji o transakcijskom računu na koji će se izvršiti uplata dividende ovjereni od strane pravnog lica
-kontakt telefon.

Fizička i pravna lica iz inostranstva, pored naprijed navedenih dokumenata, treba da dostave i instrukcije za plaćanje (adresa primaoca, naziv banke, broj računa, SWIFT i IBAN code).

Navedeni dokumenti se mogu dostaviti putem pošte na adresu: Bosnalijek d.d., Jukićeva 53, 71000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina ili direktno u prostorije Društva.

Dioničarima koji ne dostave potrebnu dokumentaciju za isplatu dividende, dividenda neće moći biti isplaćena i Društvo u vezi s tim ne snosi nikakvu odgovornost i obavezu.

Za sve dodatne informacije dioničari Bosnalijeka d.d. mogu se obratiti na kontakt telefon +387 33 254 495 ili e-mail adresu: [email protected].
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Zar su prihvatili izmjenu tačke dnevnog reda o podjeli dividende. Zato je Big i glasao. Dobio dividendu i svog čovjeka u NO. Hoće li komisija zaustaviti, teško je procijeniti. Onaj ko se mislio suprotstavljati glavnim facama u upravljanju dionicama je već dobio batine, a ostali su oni koji klimaju glavom tako da...

Očekivati isplatu dividende.
stocks_no_more
Posts: 2
Joined: 14 Jul 2012, 12:07

Re: Bosnalijek

Post by stocks_no_more »

Kupio sam dionice prije 4 godine po tada, po svim mogucim izračunatim parametrima i tehnickim i inim analizama, podcijenjenoj cijeni.
Svi znamo sta se desavalo u medjuvremenu, po svemu SASE ostaje u komatoznom stanju narednih bar 10 godina, prihvatio sam da cu ostvariti gubitak, samo da bar poraste 1,5-,2 Km po dionici pa da prodam.

Imam pitanje za dobre poznavaoce zakona i pravila na SASE.

Posto mi hitno trebaju pare, postoji li DONJA GRANICA do koje moze ici dionica.(zaboravio vam BSNLR nominalna je 10 ili 11 KM)

Mislim od prijatelja posuditi pare a da mi kao koleteral posluzi dionice koje sam racunao po najnizoj mogucoj cijeni od 7 KM.

Moj prijatelj trazi neki zakon ili pravilo koji ne dopustaju da dionica padne nize, znam 99,9% da nesto slicno ne postoji, ali rekoh, ne kosta me nista da pitam.

i kao sto mi nick kaze, stocks no more, ne zato sto sam izgubio, na berzi je normalno i da dobijas i gubis, ali je SASE za obicnog ulagaca obicno sisanje ovaca, ne znam sutra kakav novi balon da naprave Slovenci, povjerenje je definitivno stvar proslosti.

Hvala svakom ko se udostoji odgovoriti
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

stocks_no_more wrote:Kupio sam dionice prije 4 godine po tada, po svim mogucim izračunatim parametrima i tehnickim i inim analizama, podcijenjenoj cijeni.
Svi znamo sta se desavalo u medjuvremenu, po svemu SASE ostaje u komatoznom stanju narednih bar 10 godina, prihvatio sam da cu ostvariti gubitak, samo da bar poraste 1,5-,2 Km po dionici pa da prodam.

Imam pitanje za dobre poznavaoce zakona i pravila na SASE.

Posto mi hitno trebaju pare, postoji li DONJA GRANICA do koje moze ici dionica.(zaboravio vam BSNLR nominalna je 10 ili 11 KM)

Mislim od prijatelja posuditi pare a da mi kao koleteral posluzi dionice koje sam racunao po najnizoj mogucoj cijeni od 7 KM.

Moj prijatelj trazi neki zakon ili pravilo koji ne dopustaju da dionica padne nize, znam 99,9% da nesto slicno ne postoji, ali rekoh, ne kosta me nista da pitam.

i kao sto mi nick kaze, stocks no more, ne zato sto sam izgubio, na berzi je normalno i da dobijas i gubis, ali je SASE za obicnog ulagaca obicno sisanje ovaca, ne znam sutra kakav novi balon da naprave Slovenci, povjerenje je definitivno stvar proslosti.

Hvala svakom ko se udostoji odgovoriti
Onako lajicki mislim da nema pravila do koje najnize granice dionica moze pasti ali dobro pitanje si postavio. Nominalna BSNLR je 10 KM.

Slovenci su bosnalijek potpuno okupirali i kao vlasnici i kao upravljaci, vlada vec 4 skupstine nema snage da promjeni fakticko stanje i obzirom na godisnje odmore i promjene u vlasti mislim da u narednom periodu se nista znacajno nece desiti. Arsli kapa dole ako mu ovo prođe ali isto tako zalosno sta je covjek sebi dozvolio po stare dane.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bosnalijek

Post by Damirko »

Prvo malo oko pravila berze. Imas ogrnicenje u dnevnom trgovanju, zavisno od kotacije. Mislim da je najniza moguca vrijednost bilo koje dionice (pa tako i Bosnalijeka) na SASE 0,01KM. Možda se pravila mijenjaju ako je emitent u stečaju. I po navodima tvog posta, još ništa nisi izgubio. Izgubio si samo kada prodaš po nižoj vrijednosti nego što si kupio. Uz mnoge mane, SASE nije ni bolji ni gori po šišanju ovaca od neke druge berze u svijetu. Veliki problem je niska likvidnost i nepovjerenje ino ulagača u BiH. SASE je mlada berza i 2007 joj je prvi balon koji je pukao. Druge berze su imale niz takvih balona i gomilu ljudi koji su skakali sa mosta zbog gubitaka. Preporucm da povjerenje tražiš u emitentima, a ne u SASE. U sluačju Bosnalijek, najmanje zla napravio je SASE. A evo jedno svježe viđenje iz ugla Veljka Trivuna. http://www.biznis.ba/iintervjui/18256-f ... arika.html
Post Reply