Fabrika duhana Sarajevo

beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@panzer potpuno dijelim tvoje mišljenje. Pusti zezanciju i mahalanje. Ovo je loš dan za sve investitore u FBiH. Vidim da je SDA našla naknadnu pamet ali je načinjena šteta već prevelika http://sda.ba/home/sda-insistira-da-se- ... tan-nacin/. Po nereagiranju slavuja vidim da je i on svjestan šta je napravio.
Sitna buranija
Posts: 2091
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Pa nije Slavuj ništa napravio. Napravili su ovi koji su isplanirali sve ovo, ali im se plan izjalovio. Pa sada imamo šta imamo.

Znači, prozove ih Radončić, a oni odgode aukciju?! Da imaju ikakvu ozbiljnu analizu i procjenu koja bi argumentovano opravdala ovu cijenu i način prodaje (a za očekivati je bilo da je imaju jer su ušli u ozbiljan proces prodaje državnog kapitala), oni bi je na Radončićeve prozivke podastrli javnosti i rekli evo analize i evo procjene. A šta oni rade? Odgađaju aukciju, a u međuvremenu će se kao uraditi analiza, utvrditi bilansi i nabrajaju sl. gluposti. Pa to sve je moralo biti urađeno i prije nego se uopšte donijela odluka o prodaji.

I ja smatram da bi ovo bio strašan udarac za investicionu klimu, da je postojao neki ozbiljan strani investitor i ulagač. Ali mislim, da nije niko bio u igri od velikih stranih igrača, već naprotiv - da je sve rađeno za određenu grupu koja je ovo vjerovatno trebala pokupiti po još nižoj cijeni od ove (možda bi oni to kasnije preprodali, ko zna?).

U svakom slučaju, ako neko unese kupovni nalog to je to, po pravilima berze uneseni nalozi (prodajni i kupovni) do dana aukcije se ne mogu povlačiti. Znači, ako postoji neki veliki igrač, on će unijeti nalog u narednim danima i to je to. Ako ne postoji, mogu žaliti na prvom mjestu oni koji su htjeli izvesti ovu mahinaciju jer im se sve zakomplikovalo.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

I da jeste i da nije bilo velikog igrača, nakon ovakvog poteza Vlade FBiH teško će se investiciona klima oporaviti. Ovo nam je bila prilika da isplivamo iz blata a sad smo se u njemu zaglavili. Ako je to tebi ok onda šta da ti kažem. Teorija zavjere mi je pun kufer. Realni ljudi će shvatiti kolika šteta je načinjena. Po meni šteta je ravna potencijalnoj retroaktivnoj izmjeni ugovora o kreditima u švicarcima što vodi u totalnu pravnu nesigurnost. Kod totalne pravne nesigurnosti niko ozbiljan neće htjeti ništa u FBiH uložiti.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Glede toga da ni sam nemam čvrstu info da li je ili nije bilo ozbiljnih kupaca neću ulaziti u špekulativne rasprave ..najbliže istini je da je možebit bilo a možda i nije …no interesantna je opaska sitne buranije u svezi unošenja naloga usprkos ( a ja bih preveo uz nos) odluke prodavatelja tj Vlade koja je današnjom odlukom odgodila prodaju …sumnjam da bi ijedan ozbiljan igrač pokazivao mišiće Vladi na taj način znajući da će mu ta Vlada sutra krojiti zakone , poslovno ozračje itd ..na koncu do zakazane aukcije je bilo još tjedan dana...
Sitna buranija
Posts: 2091
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

beavis wrote:I da jeste i da nije bilo velikog igrača, nakon ovakvog poteza Vlade FBiH teško će se investiciona klima oporaviti. Ovo nam je bila prilika da isplivamo iz blata a sad smo se u njemu zaglavili. Ako je to tebi ok onda šta da ti kažem. Teorija zavjere mi je pun kufer. Realni ljudi će shvatiti kolika šteta je načinjena. Po meni šteta je ravna potencijalnoj retroaktivnoj izmjeni ugovora o kreditima u švicarcima što vodi u totalnu pravnu nesigurnost. Kod totalne pravne nesigurnosti niko ozbiljan neće htjeti ništa u FBiH uložiti.
Koja šteta i kome?
Znači, ako nije bilo potencijalnog ozbiljnog investitora, ja sam mogao strovaliti svoje dionice po recimo 65-70 KM nekoj naivnoj budali koja je vjerovala Fadilovoj priči i priči ovih iz APF, a sada nakon što se "izgubilo povjerenje" u kredibilitet vlade, ovih "naivnih budala" će biti puno manje pa će dionice možda krenuti naniže i ja neću moći zaraditi koliko sam mogao. Je li to ta priča?

Da je bio izgledan snažan strani investitor u igri, onda bi ovim potezom bila pričinjena određena šteta u smislu sumnje u ozbiljnost vlade, ali se ništa strašno ne bi desilo. Ne bi taj odustao od ulaska na tržište ako mu je to u strateškom planu predviđeno. Ali, ako je u igri bila manipulacija cijenom za račun nekih lokalnih "investitora" sada im se sve zakomplikovalo. Sada će morati nastaviti "Haden" metodom "mukotrpno" prikupljati putem tržišta...

P.S. Kada je Alvogen bio u igri za BSNL cijeli grad je brujao o onoj varalici i kreditima koje je htio povući u jednoj banci kako bi ga kupio. Da i ovdje ima neko, sumnjam da bi bio muk o tome...
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Rekoh ja da im je kepec malo pojebo koncept... Vidjećemo na šta će ovo izaći... :roll:
Koji koncept ? Koncept da se pokaže da smo ozbiljna , uredjena i država u koju treba investirati ? Ako si mislio na pojebavanje tog koncepta, onda si posve u pravu . Da je danas 01.09. popodne pa da pišeš što pišeš ,vjerojatno ne bih imao bilo šta prigovoriti …no danas je 25.kolovoza i bilo je čini mi se još 7 dana do aukcije …tko se pojavio ,tko nije ? na stranu pokušaji šale sa nošenjem ponuda u Sase …reci nam koncept koji ti zagovaraš , sa argumentima naravno pa da se vratimo na polje ozbiljnog investicijskog foruma …do tada LP
Sitna buranija
Posts: 2091
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Suština je ovdje da vi posmatrate prodaju državnog kapitala u ove tri firme kao da ste pali s Marsa i kao da nas nisu do sada prevarili i opljačkali nebrojeno puta. S druge strane, ja ove prodaje posmatram kao pokušaj da se naprave "usluge" pojedinim grupama lokalnih mešetara i privrednih kriminalaca, na njihovu obostranu korist - i onih koji su zaduženi da to provedu i onih koji to treba da kupe.

Smatram da sve firme u kojima vlada "ne vlada" treba prodati, ali na način da se tako pokuša privući inostrani kapital i dovesti strateški investitori. Nešto nisam vidio da su ove prodaje objavljene igdje u međunarodnim medijima, da su poslani pozivi za učešće ili pisma namjere značajnim igračima iz svake od ovih branši, da su napravljeni prospekti kojima bi se informisali potencijalni kupci...

Naprotiv, oni će tek sada da prave analizu i procjenu vrijednosti ovih firmi, dakle nakon što ih je kepec prozvao usred izvjesne propasti pokušaja prodaje treće firme iz paketa (nakon što su dvije prodaje već propale po uhodanom receptu u režiji istih igrača).
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Ajde što smo mi potencijalni marsovci a ti znalac ….tvoje je pravo da tako misliš …nego jel ti stvarno misliš ako stojiš iza izrečenog da ti strateški investitori kako ih zoves iz duhanske branše baš ne znaju da se prodaje ( ili bi se trebao prodati ) državni udio u fds ? pa druže ako si dioničar fds a rekao si da jesi , trebao bi malo osluškivati i desavanja na trzistu na kojemu učestvuje kompanija čiji si vlasnik ..pa bi tada znao da na ovom trzistu vec uvelike igraju igrači iz prve lige ovog businessa ( da ih sad ne nabrajam ) ..al eto oni su hendikepirani jer to kao nisu znali jer nije pisalo u FT …problem je u tome što vidimo problem i prije nego se desio ...
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Evo slavuja,ali sad sa citavim jatom!Jer svi su sad za to da se provjeri transparentnist,vrijednost,poslovanje,i sta sve ne!I da to urade neovisni eksperti!Ali svakako ne kao prof Cisic!Jer kada su Slovenci organizovali mobu na betoniranju te
melja Mehanizmu za pljacku drzave,koji su kasnije nazvali Investicijskim fondom,doticni prof i ekspert radio je na mjesalici!Naravno,na mobi su bili predstavnici svih stranaka,bar iz drugog safa!
U ostalom,gdje su bili ti eksperti da upozore na ovo od cibuka odredjivanje cijena!
A sto se mene tice,ja sam zadovoljan!I zato hvala SBB-u!Naravno da sam i dalje tu!Kako god se sve ovo zavrsi,pokazana je bar volja da se radi transparentno.Ne mogu tek priuceni brokeri odredjivati koliko vrijedi ova zemlja!Naravno ni njihovi mentori i narucioci!Takvu drzavu ce zaobilaziti svaki ozbiljni investitor!
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Možda bih i ja tako razmišljao ali dobro znamo ko zaustavlja prodaju i ko ustvari prodaje tako da je ovo samo produženje patnje. Da ćemo kojim slučajem imati bolje rješenje onda bi to bilo dobro ali od toga nema ništa. Svi zajedno gubimo pare.
Post Reply