Fabrika duhana Sarajevo

Sitna buranija
Posts: 2296
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

beavis wrote:Koliko se sjećam prije dvije godine je FDSSR bio 38KM po dionici. Tada prodaje nije bilo ni na vidiku, lijepa se dividenda dijelila. Gdje je tad bila manipulacija cijenom i tržištem. Pogledajte promete iz tog vremena a realno pogledajte i zadnjih dvije sedmice. Oni zorno pokazuju šta je problem našeg tržišta kapitala pored mahinacija koje vi spominjete koje mogu komentirati tek kad se argumentiraju, nema para pa samim tim ni likvidnosti. Mi smo neinteresantna zemlja za investicije iz X razloga pa nema stranog kapitala da potakne likvidnost. Realno da je drugačije i da ima para, dionice FDS-a bi se kupovale nemilice ako se zna da će vlada prodavati po 83,5KM. Sa trenutnom cijenom od 60 na 83,5 to je prinos od skoro 40% u narednih mjesec dva. Gdje to ima? Izgleda kad nema love onda se mlati praznom slamom.
Pa i tada je bila manipulacija cijenom. Tada su FDS kupovali dio onih koji i danas mešetare s tom dionicom. Samo što je sada došlo do onog trenutka kada se ide u definitivnu realizaciju planiranog, pa se sada sve to ubrzalo nekoliko puta, a i uključili su se neki novi igrači (ekipa se pojačala). A "sitna buranija" :) ne kupuje jer se ovdje godinama dešava da "ovce budu ošišane" a za to niko ne odgovara. I upravo ti mešetari čine sve da otjeraju svakog ozbiljnog odavde (jer niko ozbiljan se neće zajebavati sa seoskim varalicama) kako bi tržište bilo nelikvidno i kako bi oni mogli za sitnu lovu pokupovati sve što valja, a onda na tome zaraditi bogatstvo.

P.S. Kupovao sam i ja FDS po 40, po 42, po 50 baš zato jer je cijena bila potcijenjena (naravno ne velike količine) tako da ću zaraditi i na 83,50. Ali, kao što rekoh, ovakvim ponašanjem vlade sam oštećen i kao dioničar i kao građanin...
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@panzer meni je kupovina FDSSR zicer, lijepih 40% prinosa. Sa SOSOR nisam tako siguran. Meni je tu prostor za špekulaciju puno veći pa samim tim i rizik.
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Sitna buranija wrote:

FDS na strani obaveza ima 15 mio KM, toliko ima i na računima a vista, čak i više. Od 234 mio pasive obaveze su 15 mio, a kapital sve ostalo - 219 mio. U aktivi ona ulaganja u kapital drugih firmi neka vrijede 50% knjigovodstveno iskazanog, to je opet cca 60 mio. I onda imamo keš gotovo 20 mio, dugoročna finansijska ulaganja preko 40 mio, pa potraživanja od kupaca (naplativa) i sl. i tu smo već na nekih 120-130 KM po dionici.

Ovdje nas oštećuju po dva osnova, prvo kao sitne dioničare, a onda i kao građane čijim novcem se vlada igra. Što vlada prodaje nešto ispod cijene bar 40-50 KM? Kao građanin, ne može mi biti svejedno što neko zbog nedomaćinskog odnosa propušta u budžet ubaciti par desetina mio KM već ih kani "pokloniti" tamo nekim "investitorima". Što se mora prodavati to sve? Može vlada izvući iz firme prije prodaje sebi i svim ostalim dioničarima višak vrijednosti u odnosu na sami biznis koji kani prodati "MNC" i onda ga prodati po toj nekoj vrijednosti o kojoj se priča. Ali ne, nije to cilj, cilj je nešto drugo i to je svima jasno osim onima koji se prave glupi. Mislim, jasno je i njima, ali se prave glupi i naivni...
Namjerno sam od gornjeg posta ostavio samo ovo,jer to je srž problema.
Ja sam danas imao priliku razgovarati sa tri prva čovjeka Agencije za privatizaciju.Rečeno mi je da je Vlada odredila cijenu,nije spominjana nikakva revizorska ili slična kuća.Ja sam jasno rekao da niko nije imao pravo odrediti cijenu bez stručnih procjena profesionalaca iz tog posla.Također sam rekao da je ovoliku cijenu mogao odrediti samo onaj ko je dio tala!
Po mojoj ocjeni,i to sam rekao,kupcu će se ovom cijenom sačuvati 50 miliona,dvadeset će izgubiti Vlada,dvadeset ostalli dioničari ,a deset će uštediti jer im na tenderu po ovoj cijeni neće biti prodano dionica najmanje u toj vrijednosti!
Moji sugovornici ništa nisu osporavali,nastojali su samo da odgovornost za ovu cijenu prebace na Vladu!
Sitna buranija
Posts: 2296
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Realan wrote:Problem najveci je sto su se ucesnici u ovome svemu ponijeli prilicno amaterski (dal namjerno ili slucajno to je drugi par rukava)....udrobljeno sa vec prisutnom sumnjom (da ne upotrijebim grublju rijec) u regularnost trzista (sto je u stvari najgora stvar sto se moze desiti) ... i onda imamo sta imamo...nazalost
Upravo o tome sam maloprije i ja govorio kada sam rekao da ti mešetari čine sve kako bi svakog ozbiljnog investitora otjerali odavde. Ko bi normalan došao na ovakvo jedno tržište na kojem je moguće da se desi nešto poput "Hadena"?

I moram napomenuti da ja ne vjerujem da bi se za FDS sa ovakvim biznisom mogla dobiti knjigovodstvena vrijednost, ali nešto iznad nominalne svakako bi.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

beavis wrote:@panzer meni je kupovina FDSSR zicer, lijepih 40% prinosa. Sa SOSOR nisam tako siguran. Meni je tu prostor za špekulaciju puno veći pa samim tim i rizik.
Sto se mene tice 67% plus dividenda. Ali ipak bih molio da mi kazete vrijednost firme po pomenutim metodama.
Ja bi mozda dobio pogresan rezultat jer se nisam okusavao u tim proracunima
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

Moje racunice kazu nesto izmedju toga dvoga ;) I da...nisam odmah skonto da nije meni namjenjeno ono prethodno :)
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Neko na ovom forumu je prije spomenuo da je Vlada unajmila E&Y za procjenu. Ali šta je E&Y, PwC, KPMG ili Deloitte za naše forumaše! :)
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

Hm...ja bih volio da je to tacno...ali nisam siguran ...a ovo drugo...ima vjeruj ovdje forumasa koji su u tom rangu...
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

I nije to nikakva atomska fizika...ko poznaje materiju...najbitnije su kvalitetne assumptions, to je vec stvar malo sire price...a na kraju znas...procjene su pocetak price...odredjivanje donjih i gornjih bandova s kojim se ide u kupovinu
Last edited by Realan on 16 Aug 2016, 00:05, edited 1 time in total.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@panzer bilo koja metoda neće dati ispravan rezultat. Pitanje je samo sa kojom je najmanja greška. DCF ima najmanju grešku i zbog WACC-a i zbog orijentacije na cash-flow je najbliža realnom poslovanju i nastavku operacija. NAV se koristi kod likvidacije prije svega. Za ozbiljnu DCF kalkulaciju treba 7-14 dana računanja i model se kreira posebno za pojedine privredne grane. Zato se i uzimaju medjunarodne računovodstvene kompanije.
Post Reply