Fabrika duhana Sarajevo

Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Key »

“Državne dionice Fabrike duhana Sarajevo ćemo sigurno uspjeti prodati 1. septembra”, rekao nam je Bekrić.
https://www.bhdani.ba/portal/clanak/100 ... nje-cijene
Da li su informacije počele curiti? Danas je išlo po 60 KM...
invest2016
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by invest2016 »

Baš sam se pitao otkud mu takva 100% sigurnost....
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Ukoliko sam dobro upratio , ovaj novi direktor je stupio na dužnost prije nekoliko dana …ako znamo da u vrijeme njegova prethodnika nije uspjela niti jedna prodaja , posve mi je logično da će govoriti da će se ova prodaja 100% desiti …a tko zna ,vidjećemo …inače ako se špekulira da će biti ta prodaja na 83,5 KM ne vidim čudo da se kupuje na 60 KM ..naravno ako ima onih koji žele prodati u ovom trenutku ...
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

Ukoliko postoje strani kupci kao sto pise indikator onda je sve uradjeno da se vladin dio proda sto jeftinije a ono sto je prebaceno na skrbnicke sto skuplje da bi kupac mogao steci vecinsku kontrolu.moguce da je to u dovoru s njim i uradjeno .
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

Direktor tvrdi da akumulirane dobiti nema a u svim dosadasnjim fi stoji dobit i sama procjena knjigovodstvene vrijednosti dionice na sase od 174 km ukljucuje tu dobit.ocito da se to krije za novog vlasnika
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Sada sam potpuno siguran da je ova prodaja FDS najveći pljačkaški projekat poslije rata!Jer nikada do sad se nije desilo da jedan dugogodišnji direktor.uz to još i doktor makar i o trošku dioničara ovako,bestidno i javno laže.Čovjek i ne trepne kad objašnjava da neraspoređena dobit ne postiji,makar to može provjeriti svaki informatički analfabeta .I to u izvještajima koje je potpisao baš on,dugogodišnji pljačkaš dioničara FDS.I ne samo on,nego još dva doktora iz njegovog Odbora za reviziju.
U Izvještajima o poslovanju FDS za 2015 god,objavljenim na stranici SASE,pod PROFIL EMITENTA,stoji:Nerasporedjena dobit na kraju 2014.god 51.578.183 KM,a 31.12.2015.god na istoj pozi ciji je 46.657.769 KM.
A u istom Izvještaju stoji i JEDAN OD RAZLOGA ZAŠTO ČOVJEK LAŽE:Na poziciji GOTOVINA;KRATKOROČNA POTRAŽIVANJA I KRATKOROČNI PLASMANI stoji za 2014.god iznos 38.107.686KM a za 2015.god 32.723.437 KM.To su iznosi iz kojih je mogla biti isplačeno Vladi najmanje 13 miliona.,a ostalo malim dioničarima.
Posebna priča je laž o tome kako ja nisam dioničar a zatim kako sam tek od nedavno!
A moj prvi dolazak na Skuštinu FDS,mislim 2008 god ,on,taj bezočni lažov,iskoristio je da pokuša da me obradi da ga ne diram,jer sam ja već uvelike bio počeo priću o Arslanagičevom kriminalu.Došao je za moj sto i na moje pitanje hoće li i on gotobvinu koja je tada na računu iznosila više od 54 miliona,dijeliti beskamatno prijateljima kao Arslanagić,odgovorio je:Ja ovdje imam skoro sto godina staža,roditelji su mi ovdje zaradili penzije,a i ja sam tu od početka.Osim toga imam ovdje oko 3000 dionica.Ja mislim da sam tada imao svega nekoliko stotina,ali sam nakjon razgovora s njim nazvao brokera i nešto još dokupio!Vjerovao sam mu!
I na predzadnjoj Skupštini opet je bila pauza u radu dok je on više od pola sata bukvalno klečao pored moga stola pokušavajući me odvratiti od onog što radim u stilu:Dođi na piće i ja ću ti pokauzati sve žto te zanima.I opet čovjek bez imalo stida tvrdi prvo kako sam ja prodao dionice a onda kako sam dioničar tek od skoro!
U svemu ovome je najbitnije koliko vrijede razlozi zbog kojih on ovako javno laže.I to,skoro pa panično!Očito je direktni učesnik ove velike pljačke.Osim toga tvrdnjom da nema zapravo ništa u bilansima,pokazuje strah da baš on i njegovi i nisu sigurni da se neće pojaviti još neko.A kroz sve to vrši i pritisak na male dioničare da prodaju dioinice .Posebno znakovita je i činjenica da je onaj agitator sa portala koji pretenduje da bude ekonomski,sve te laži prenio bez zadrške.A čudno je da je i FTV pustila ovo sve ,unatoč činjenice da je novinarki skrenuta pašnja na te laži!Jer ovaj je posebno sposoban u podmičivanju.To mogu posvjedočiti svi dosadašnji članovi NO,osuim Jagannjca!
Ja se prvi put čak i plašim ovih kriminalnih postupaka.Sad tek vidim koliki su ulozi učesnika u pitanju.Ne može ovo proći bez Tužilaštva!
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

Treba fi sa akumuliranom dobiti proslijediti na sve e-maile nevladinih org ,institucijama i medijima kao i opozicionim strankama
Indy
Posts: 42
Joined: 23 Mar 2016, 17:32

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Indy »

Ne branim nista, ali tehnicki akumulirana dobit se moze investirati. Tako da moze biti investirana u dionice banaka ili u druge firme.
Na strani pasive FI i dalje stoji akumulirana dobit, ali je bitno sta stoji u aktivi pod gotovina i ekvivalenti gotovine.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Trebalo bi vidjeti revizorski izvještaj odnosno šta je pod stavkom dugoročni finansijski plasmani. Tu je preko 40 miliona KM, sva ova dobit koja je od kamata je od obveznica ili oročenih sredstava. Dobro, ima tu i rezervi koje bi mogle biti i 32 miliona KM a ne 43 miliona KM kako stoji ali revizorski izvještaj bi nam dao jasniju sliku.

A začudo nemamo ga.
Sitna buranija
Posts: 2301
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Indy wrote:Ne branim nista, ali tehnicki akumulirana dobit se moze investirati. Tako da moze biti investirana u dionice banaka ili u druge firme.
Na strani pasive FI i dalje stoji akumulirana dobit, ali je bitno sta stoji u aktivi pod gotovina i ekvivalenti gotovine.
Nema veze u šta su ulagali pare. Imaju akumuliranu neraspoređenu dobit (oko 50 mio) koja se uvijek može rasporediti za isplatu dividende. I ako trenutno nemaju para da je isplate, mogu se formirati obaveze prema dioničarima za isplatu dividende i vršiti sukcesivno isplata kako bude para. Takođe, imaju keša i ekvivalenata čini mi se 20-tak mio (nisam sad u prilici da pogledam) te imaju ovih 40-tak mio dugoročnih finansijskih ulaganja za koje niko ne zna šta je. Dakle, mogli bi isplatiti neraspoređenu dobit i onda je prodavati za 83,50 KM i ja prvi bih rekao da su napravili solidan posao. Ovako, pljačka stoljeća i još pred izbore. Valjda računaju da su poklopili sve medije i da nema ko pisati o ovoj aferi...
Post Reply