Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

slucajni prolaznik wrote:Naravno da su mogli ..i hipotetički i praktički …jedini uslov za to je spremnih i položenih 27,3 milijunčića KM na računu brokera i činjenica da ako se nitko drugi ne javi ne mogu odustati od kupovine :-)
Eto o tome i ja govorim. Jer da je nekome 13 KM prihvatljivo, pripremio bi 60-tak miliona da kupi od vlade i ponudi preuzimanje preostalih dionica. Ali, očito da im 10% tržišta osiguranja u BiH ne vrijedi toliko.

I ja sam mišljenja da ispod 12-12,5 ne treba to prodavati i da bi možda bolje bilo probati napraviti neki preokret sa sposobnijom i manje korumpiranom upravom (da ne kažem poštenom) kao što su u Telekomu uradili, ali je činjenica i to da su sa Terzićem za nekoliko godina sa 18% sletili na 10% tržišta i da ih je po premiji Uniqa pretekla, a i BSO je tu negdje. A svo to vrijeme država nikakve koristi nije imala...
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Sitna buranija wrote:
slucajni prolaznik wrote:Naravno da su mogli ..i hipotetički i praktički …jedini uslov za to je spremnih i položenih 27,3 milijunčića KM na računu brokera i činjenica da ako se nitko drugi ne javi ne mogu odustati od kupovine :-)
Eto o tome i ja govorim. Jer da je nekome 13 KM prihvatljivo, pripremio bi 60-tak miliona da kupi od vlade i ponudi preuzimanje preostalih dionica. Ali, očito da im 10% tržišta osiguranja u BiH ne vrijedi toliko.

I ja sam mišljenja da ispod 12-12,5 ne treba to prodavati i da bi možda bolje bilo probati napraviti neki preokret sa sposobnijom i manje korumpiranom upravom (da ne kažem poštenom) kao što su u Telekomu uradili, ali je činjenica i to da su sa Terzićem za nekoliko godina sa 18% sletili na 10% tržišta i da ih je po premiji Uniqa pretekla, a i BSO je tu negdje. A svo to vrijeme država nikakve koristi nije imala...
A činjenica da je Terzić izgubio ogroman tržišni udio koji je praktično naslijedio još iz bivše države kao i da nikad nije podijelio dividendu što je praktično natjeralo čak i ovakvu državu na prodaju, nije spriječila onog Eldara iz Oslobođenja jučer da ga hvali na sva zvona i još da prostiš navodi one kupljene kristalne prizme kao najboljem menadžeru kao nekakav argument. Bljak.
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

To je to naše novinarstvo - "kupiš ih za kaurmu". Fuj...
A znači u Oslobođenju Terzića kao afirmišu i pišu kontra prodaje, Slobodna Bosna takođe, a to je sve pod Mujinom direktnom ili indirektnom kontrolom?! Nije valjda da i sa ovim on nešto petlja?! U SOSOR-u BIG ima 25%...
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Ljudi zar stvarno ne znate da na ovakve aukcije ide samo jedan!Pa nisu dogovore izmislili poluinteligentni brokeri nego globalni igraci!Ako Dino I njegov gazda dogovore cijenu od recimo 7 km po dionici,opet ce se pojaviti samo jedan kupac.I zato zaboravite pitanja kao:ko je sprijecio ostale'?I neka se neko sjeti na kojem je to preuzimanju bilo vise ponudjaca
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Shahab »

Ništa novo ili neočekivano za procese u režiji vlasti. Sublimacija neznanja i korupcije može imati samo ovakav epilog. Ozbiljni kupci traže jasna pravila igre, nikada ne ulaze u nejasnu situaciju. Ovakav scenarij možemo očekivati i za ostale privatizacije koje se najavljuju. Neće biti ozbiljnih kupaca koji garantuju sigurnost i stabilnost poslovanja.
Indy
Posts: 42
Joined: 23 Mar 2016, 17:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Indy »

slavuj wrote:Ljudi zar stvarno ne znate da na ovakve aukcije ide samo jedan!Pa nisu dogovore izmislili poluinteligentni brokeri nego globalni igraci!Ako Dino I njegov gazda dogovore cijenu od recimo 7 km po dionici,opet ce se pojaviti samo jedan kupac.I zato zaboravite pitanja kao:ko je sprijecio ostale'?I neka se neko sjeti na kojem je to preuzimanju bilo vise ponudjaca
Uz duzno postovanje da je stvarno jedini koji se javno oglasava o nedjelima Komisije i drugih aktera na trzistu kapitala, moram da kazem i da lupeta.
Nazalost nemam bolji izraz kojim bi opisao ovakve izjave. Zglajza jednostavno.

Cinjenica, informacija, poluinformacija, mahalanje... sve u istom nivou. Teorije razne od kojih se barem jedna nekako i ostvari (ili je tako interpretira/navuce) i onda jesam li vam rekao.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Uprkos tezi ovdje prisutnoj da su svi mediji kupljeni i da pišu šta im se kaže , ipak postoje primjeri koji to demantiraju …po meni ovo je vrlo (bolno) tačna analiza :
http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... guranje%3f
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

A ima li Asa uopšte novac potreban za kupnju? U pitanju je 60 ak miliona za Vladin paket plus za otkup ostalih dionica i to uz tu minimalnu cijenu koja je zadata od 13 KM. Ne znam koliko su teški ali nešto mi kaže da oni tih para nemaju. Dakle stvar nije u tome da je cijena visoka nego je po svoj prilici ukupni iznos previsok za neke pa zato diže hampa da se snizi cijena. Očito je da su neki zinuli previše, kao da žaba hoće da proguta konja. Kako su uspjeli da odvrate Triglav ne znam ali moguće da i njima odgovara da se startuje sa niže cijene. Ja sam siguran da je u pitanju dogovor.
panzer
Posts: 12068
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

a ovo je kao 10% jel ......
Fadil zvani globalni igrač


Vlada FBiH je izmijenila Odluku o načinu, odnosno metodu privatizacije državnog kapitala u privrednom društvu Sarajevo-osiguranje d.d. Sarajevo, saopćeno je iz Vlade FBiH.
Postupak prodaje provest će Agencija za privatizaciju u FBiH, u skladu s Pravilnikom o postupku prodaje državnog kapitala na berzi.
Početna prodajna cijena dionice ne može biti niža od 10,39 KM umjesto 12,99 KM, kako je ranije bilo odlučeno.
Na sniženje cijene za državni kapital Sarajevo-osiguranja Vlada se odlučila nakon što na jučerašnjoj aukciji nije bilo zainteresovanih kupaca.
Glavni kandidat za kupovinu ASA grupacija, odnosno njena članica ASA osiguranje, naglasio je još prije jučerašnje aukcije da je ponuđena cijena previsoka.

Na prodaji je 2.108.469 dionica Sarajevo-osiguranja, odnosno vlasnički udio od 45,49%.

Facebook Twitter Print
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

montypython wrote:A ima li Asa uopšte novac potreban za kupnju? U pitanju je 60 ak miliona za Vladin paket plus za otkup ostalih dionica i to uz tu minimalnu cijenu koja je zadata od 13 KM. Ne znam koliko su teški ali nešto mi kaže da oni tih para nemaju. Dakle stvar nije u tome da je cijena visoka nego je po svoj prilici ukupni iznos previsok za neke pa zato diže hampa da se snizi cijena. Očito je da su neki zinuli previše, kao da žaba hoće da proguta konja. Kako su uspjeli da odvrate Triglav ne znam ali moguće da i njima odgovara da se startuje sa niže cijene. Ja sam siguran da je u pitanju dogovor.
60-tak miliona KM im treba za sve - i vladin paket i preostale dionice. Ali nisam siguran da bi im i to bilo jednostavno obezbijediti. Ovaj članak na indikatoru što je postavljen link iznad je prilično realan. Ja sam razmišljao da prodam ovo nešto sitno dionica SOSOR-a što imam čim prebaci 10 KM, ali ne dočekah da se to desi. Znači, iz ove perspektive, ni ja sam podsvjesno nisam vjerovao da može cijena ići nešto značajnije preko 10 KM...

Evo vidim da je vlada postavila novu najnižu na 10,39 KM. Mislio sam da je mogu spustiti max 10%, a ovo je 20% sniženje.
Last edited by Sitna buranija on 24 Jun 2016, 14:09, edited 1 time in total.
Post Reply