Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Kokošar
Posts: 4
Joined: 05 Jun 2016, 08:08

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Kokošar »

montypython wrote:Ne bih istrčavao sa tvrdnjom da "to i ne vrijedi toliko itd". Sasvim je moguće znamo li kako stvari kod nas funkcioniraju da su i kupci odlučili da sebi prištede koji miliončić i da je došlo do neke vrste prešutnog dogovora da se sad ne jave pa da se natječu s nekog nižeg starta npr sa 11 ili slično. To bi naravno bilo moguće samo ako su svi znali sve druge učesnike. Siguran sam da je cilj bio upravo da se izazove reakcija tipa "a eto to i ne vrijedi toliko koliko se mislilo..." I eto sudeći po nekim komentarima ovdje i uspjelo im je da isforsiraju takvu reakciju i razmišljanja. Sigurno je i neko pomogao iznutra jer su očito znali jedni za druge dakle bilo je curenja informacija. Da sam na mjestu Vlade ja ne bi sad spuštao cijenu ili bi spustio minimalno npr na 12-12,5. Najbolje bi bilo ne prodavati nikako jedno godinu dvije a staviti maximalno stručnu upravu i tražiti od nje maksimalan poslovni učinak, povećanje premije i dobiti kao i tržišnog udjela, rezanje troškova i sl i ako se uspije, ne prodavati uopšte. I ova cijena od 13 je bila NISKA po svakoj vrsti kalkulacije a sad pokušavaju da je još obore i ništa drugo. Zainteresovani su oni za kupnju i te kako i ne treba nasjedati na trikove. Čak smatram (vidi se iz aviona) da su i neki komentari ovdje PLASIRANI kao slučajno u zadnjih nekoliko dana, dio te strategije obaranja cijene. Ovo ne treba prodavati po svaku cijenu a nikako niže od 12.
Blamaža Vlade jeste vrhunska. Ali pitanje je jeli slučajna. Ne slažem se da treba ići ponovo s visokom cijenom. Naprotiv treba ići sa sto nizom, npr 7, tako da je sigurno da će se prodaja završiti putem berze. Ako ima više zainteresiranih cijena će doći na svoje.
Mene je strah da cilj i jeste da propadne i drugi krug i da se otvori prostor za neposredno pregovaranje sa ASA, tada je perspektiva petica.
A stručna uprava u državnom preduzeću je lik iz mašte pa ću smatrati da se to Monty malo šalio
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Ljudi moji ovdje se izgleda od stabla ne vidi šuma …zaista bez želje da bilo s kim otvaram diskusiju o tome jeli ponuđenih 12,99 KM bila realna , niska ili visoka cijena , ČINJENICA je da nitko nije ponudio ni toliko a kamoli više …sad se ovdje fokusira i debatira samo o ASA grupaciji kao da su oni bili jedini mogući ponuditelj …istina je da su oni jedini javno istakli da im je cijena previsoka i da je neće platiti …tko je priječio bilo kojeg drugog investitora da iskoristi tu situaciju i kupi po ponuđenom ? …Na koncu ako je ASA zaista jedina zainteresirana onda će i postavljati pravila igre ( cijenu ) ..a ne mislim da je tako …
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Investitor »

Ja u pisanju pojedinih forumaša vidim lični interes koji zamagljuje njihovu objektivnost kada je u pitanju ova dionica. Eto sad su se sva osiguravajuća društva u BiH i šire dogovorila da ne kupuju po ovoj cijeni, prodaja putem berze nije bez mana jer se mogu vršiti mahinacije i sl. Ponavljam niko nije nikome mogao zabraniti da kupi ovaj paket, a pricati o nekom mega dogovoru suparničkih osiguranja mislim da nije rezonski!
Sitna buranija
Posts: 2091
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

I meni je malo šega kada se razvijaju teorije zavjere za sve u životu. Eto se i austrijska Uniqa i slovenački Triglav i neko njemačko ili tursko osiguranje dogovorilo sa ASA-om da obaraju cijenu. Da je nekome od ovih nabrojanih cijena bila prihvatljiva, vjerujem da bi je platili. Mislim da ova prodaja SOSOR-a sama po sebi ne sadrži kriminalne aktivnosti, već da je i ona žrtva opšteg nepovjerenja investitora u naše tržište zbog dugotrajnih kriminalnih aktivnosti koje se odvijaju na berzi i koje niko niti zaustavlja niti kažnjava, a o čemu je uvaženi forumaš slavuj iscrpno pisao. I sada imamo situaciju da niko neće da kupi ni SOSOR, koji je realno najlakše bilo prodati. Ali treba se sjetiti i da je austrijska VB nedavno prodavala ovaj naš VB lizing pa nije mogla naći kupca (nije dakle Fadil prodavao, već austrijanci). A ako je ovako prošlo sa SOSOR-om šta očekivati od BSNL ili FDS? Da se neko zajebava sa rusko-balkanskom mafijom ili sa promašenim ulaganjima i padajućim biznisom kojem regulativa samo na još veću štetu ide?
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Kokošar wrote:
montypython wrote:Ne bih istrčavao sa tvrdnjom da "to i ne vrijedi toliko itd". Sasvim je moguće znamo li kako stvari kod nas funkcioniraju da su i kupci odlučili da sebi prištede koji miliončić i da je došlo do neke vrste prešutnog dogovora da se sad ne jave pa da se natječu s nekog nižeg starta npr sa 11 ili slično. To bi naravno bilo moguće samo ako su svi znali sve druge učesnike. Siguran sam da je cilj bio upravo da se izazove reakcija tipa "a eto to i ne vrijedi toliko koliko se mislilo..." I eto sudeći po nekim komentarima ovdje i uspjelo im je da isforsiraju takvu reakciju i razmišljanja. Sigurno je i neko pomogao iznutra jer su očito znali jedni za druge dakle bilo je curenja informacija. Da sam na mjestu Vlade ja ne bi sad spuštao cijenu ili bi spustio minimalno npr na 12-12,5. Najbolje bi bilo ne prodavati nikako jedno godinu dvije a staviti maximalno stručnu upravu i tražiti od nje maksimalan poslovni učinak, povećanje premije i dobiti kao i tržišnog udjela, rezanje troškova i sl i ako se uspije, ne prodavati uopšte. I ova cijena od 13 je bila NISKA po svakoj vrsti kalkulacije a sad pokušavaju da je još obore i ništa drugo. Zainteresovani su oni za kupnju i te kako i ne treba nasjedati na trikove. Čak smatram (vidi se iz aviona) da su i neki komentari ovdje PLASIRANI kao slučajno u zadnjih nekoliko dana, dio te strategije obaranja cijene. Ovo ne treba prodavati po svaku cijenu a nikako niže od 12.
Blamaža Vlade jeste vrhunska. Ali pitanje je jeli slučajna. Ne slažem se da treba ići ponovo s visokom cijenom. Naprotiv treba ići sa sto nizom, npr 7, tako da je sigurno da će se prodaja završiti putem berze. Ako ima više zainteresiranih cijena će doći na svoje.
Mene je strah da cilj i jeste da propadne i drugi krug i da se otvori prostor za neposredno pregovaranje sa ASA, tada je perspektiva petica.
A stručna uprava u državnom preduzeću je lik iz mašte pa ću smatrati da se to Monty malo šalio
Ne može se PONOVO ići sa visokom cijenom kad ona nije visoka ni sad. Superniska cijena kao 7 nije garancija da će cijena doći na svoje, naprotiv otvara mogućnost za još veće muljaže i čak potplaćivanje i dogovore da ostali ne podižu puno u zamjenu za ko zna šta. Ja mislim da bi većina i od ovih današnjih potencijalnih platila odmah 13 ali se boje da na aukciji eskalira na mnogo više pa traže niži start gdje bi možda počelo nadmetanje na 10 ili 11 a završilo na recimo 13 ili 14. Ne bi me čudilo da je neko na neki način zaplašio ove ostale da ne povećavaju cijenu Asa osiguranju. Novine su pune njih (npr danas u Oslobođenju a i jučer mislim) gdje su oni kao itekako zainteresovani ali problem im "previsoka" cijena. Ima raznih varijanti ali mislim da je ovo samo cjenkanje gdje ne treba olako popustiti. Ovo vrijedi i ne treba ga dati ispod cijene i to po cijenu da se i ne proda za godinu dvije. Što se tiče kvalitetnih državnih direktora teško ali ne i nemoguće, sjetimo se Emerika Bluma a znam i mnoge druge uključivo i neke koje sam poznavao vrlo dobro. Evo i sad nakon što je nekoliko direktora Željeznica BiH godinama lagalo da Talgo vozovi ne mogu po našim prugama iz tehničkih razloga sad se stavljaju u pogon i novi ljudi kažu da mogu noramala i ispada da je problem bio u neznanju, nesposobnosti i kriminalu. Po meni je svaki pokušaj prodaje Sarajevo Osiguranja ispod 12 KM po dionici ravan pljački poreznih obveznika.
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

A u vezi ovoga sa šegom i teorijama zavjere i to kako ne bi suparničke kuće ...samo jedan primjer iz ličnog iskustva. Ja sam lično poništio jedan tender, izbor najboljeg izvođača, gdje se 10 firmi, suparničkih, saznavši jedni za druge, greškom ili namjerno ne znam, uvezalo i napumpalo cijene cca 30-50% da bi jedna od njih bila izabrana kao najpovoljnija i dobro zaradila. Ja sam to uočio i insistirao na poništenju i poništeno je i ponovljeno i na kraju su bile normalne cijene. A to je bilo kada je čak i ova država bila nešto normalnija. Šta se danas radi to normalan ljudski um ne može ni spoznati tako da me ne čudi da mnogi ne vjeruju svojim očima.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Shahab »

Niko ozbiljan ne vidi perspektivu u poslovanju u BikH. To je surova istina proistekla iz ove blamaže sa Sarajevo osiguranjem. Isto nas očekuje sa Bosnalijekom i FDS a poslije i sa BH Telekomom. Nema kupaca jer ozbiljni investitori ne vide perspektivu u kompanijama koje se prodaju.
Indy
Posts: 42
Joined: 23 Mar 2016, 17:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Indy »

Sitna buranija wrote:I meni je malo šega kada se razvijaju teorije zavjere za sve u životu. Eto se i austrijska Uniqa i slovenački Triglav i neko njemačko ili tursko osiguranje dogovorilo sa ASA-om da obaraju cijenu. Da je nekome od ovih nabrojanih cijena bila prihvatljiva, vjerujem da bi je platili. Mislim da ova prodaja SOSOR-a sama po sebi ne sadrži kriminalne aktivnosti, već da je i ona žrtva opšteg nepovjerenja investitora u naše tržište zbog dugotrajnih kriminalnih aktivnosti koje se odvijaju na berzi i koje niko niti zaustavlja niti kažnjava, a o čemu je uvaženi forumaš slavuj iscrpno pisao. I sada imamo situaciju da niko neće da kupi ni SOSOR, koji je realno najlakše bilo prodati. Ali treba se sjetiti i da je austrijska VB nedavno prodavala ovaj naš VB lizing pa nije mogla naći kupca (nije dakle Fadil prodavao, već austrijanci). A ako je ovako prošlo sa SOSOR-om šta očekivati od BSNL ili FDS? Da se neko zajebava sa rusko-balkanskom mafijom ili sa promašenim ulaganjima i padajućim biznisom kojem regulativa samo na još veću štetu ide?
Tako je!

Opste nepovjerenje. Nazalost.

VB odlican primjer da i toreticari kao Monthy svate.

Mislim da treba pokusati sa istom cijenom, jer brzo spustanje cijena ce napraviti losu praksu za nastavak.
Sitna buranija
Posts: 2091
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Interesuje me, hipotetički naravno, da li je u 11.59 sati mogla recimo Uniqa unijeti kupovni nalog na 12.99 i pokupiti sve. Jer do 12 h su se mogli unositi nalozi, poslije toga samo podizati cijena kod već unesenih. I ko bi ih mogao spriječiti u preuzimanju SOSOR-a, jer bi bili jedini?
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Naravno da su mogli ..i hipotetički i praktički …jedini uslov za to je spremnih i položenih 27,3 milijunčića KM na računu brokera i činjenica da ako se nitko drugi ne javi ne mogu odustati od kupovine :-)
Post Reply