Energoinvest

alonzo_harris
Posts: 22
Joined: 18 Mar 2015, 21:04

Re: Energoinvest

Post by alonzo_harris »

Prodaja pumpi je propala jer Energoinvest nema riješene i jasne vlasničke papire, to je sto posto potvrđena informacija. Pare od pumpi su mogle pomoći u reorganizaciji, jer su ih htjeli upotrijebiti za otpremnine radnika i privremena penzionisanja. A što se tiče fabrike prekidača, to je bio čisto predizborni trik, koji se ponavlja pred svake izbor.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Evo kad smo već na ovoj temi možda je prilika da saznamo i nešto više ako neko zna, posebno ako je zaposlenik/insajder. Dakle malo me buni da je prihod opao na 267 miliona u 2014 sa 319 miliona u 2013. Istovremeno direktor je u intervjuu doduše pred kraj 2014 g, izjavio da je nivo ugovorenosti poslova rekordan i da imaju ugovoreno 280 miliona eura plus neki poslovi koji su bili u pregovorima tada. Da li je stvar u tome što je intervju s kraja godine pa tako neki ili mnogi od tih poslova nisu još ni počeli odnosno nisu se počeli naplaćivati ili je nešto drugo. Čisto sumnjam da bi čovjek o tome lagao, ili je nešto potpisano ili nije. Zaključujući po tome onda bi u 2015 trebalo doći do velikog porasta prihoda.
Za fabriku prekidača da li je predizborna ili ne, hmm znaćemo uskoro jer je rečeno da je u 2014 g rađena dokumentacija a da će u 2015 početi i gradnja. Moguće je i da se želi na nekom svijetlom primjeru pokazati kako i u nas može kada se hoće. Odnosno možda se i hoće steći bodovi time ali sa pravom fabrikom a ne virtuelnom. Energoinvest mi izgleda upravo kao ogledni primjerak na kojem bi vlast mogla da se dokazuje da brine o privredi i da reforme uspjevaju.
S druge strane ako dođe do privatizacije u što sam skoro siguran (ako neće Energoinvest šta će) novi vlasnik će sam riješiti pitanja viška zaposlenih i otpremnina, čisto sumnjam da će mu par miliona eura predstavljati problem ako želi da restrukturira firmu i učini je još konkurentnijom na tržištu. U vezi toga, alo neko zna, realno, koliko još viška zaposlenih ima?
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

Prodaja u Hrvatskoj je mozda zaustavljena na drugi nacin, kako znamo da samo jedna od pumpi koja je npr. u Dubrovniku ima milionsku vrijednost.
Ja sam razgovarao nedavno sa uposlenicima Enegoinvesta u Hrvatskoj i po njima jako dobro se radi. Naravno iskoristio sam priliku da posjetim te iste pumpe i uvjerim se u to.
Hrvatska je EU i sve sto ima Energoinvest u Hrvatskoj je sada imovina Energoinvesta u EU.

Takodjer, druga bitna stvar jeste to da skoro niko ne investira zbog poznatih razloga, krize, nestabilne vlasti i sl.

I treca, naravno najbitnija stvar jeste da se Energoinvest izvlaci na berzu u Turskoj, ne treba biti posebno pametan da je TEMSAN taj koji stoji iza svega i da bosnjacki vrh ovdje radi TAL kako bi TEMSAN preuzeo ENERGOINVEST, na taj nacin direktno usao ne samo na Balkan, vec i na trzista na kojima ENERGOINVEST vec ima konekcije, a to sa propastom prodaja nekretnina i imovine u EU, mozda TEMSAN ima odgovore. ;)

Sto je cijena dionica niska, ko zna, ljudi ne ulazu, a 100% sam siguran da malo vece kupovine znace ujedno i vttoglav uspon dionica, a za to ce se pobrinuti oni koji cekaju u sjeni (TURCI) da se dokopaju Energoinvesta.

Zelim da dodam da sam vlasnik kompanije u Svicarskoj i da posjedujem 20 hiljada dionica ENISR, naravno nastavicu da ih otkupljujem i dalje. Kojim ritmom, vidjecemo.

Ovo je moja analiza i siguran sam da ENISR moze samo da donese ogromnu dobit, za to je potrebno strpljenje i vrijeme. :D SABUR.
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

Obzirom da sam zivio u Turskoj i da poznajem kako oni funkcioniraju, ta fabrika koju grade me je potakla da razmislim zasto je grade :D , naravno za sebe, nakon toga mozaik se poslozio, preko berze sam uspio da to i potvrdim.
Prodao sam nekoliko dionica koje su nedavno napravile pometnju (skok na 2,3) , tako da me je moj broker RBR cak i optuzio za manipulaciju sto je razlog njihovog neznanja, jer SASE je slobodna berza i mozemo kupovati i prodavati kako nam je volja.
Moj savjet jeste, budimo malo pametniji od Turaka, oni nemaju izbora, ENERGOINVEST je njihova jedina sansa za PROZOR koji im treba u pravcu zapada. Nasa vlast naravno i politicko rukovodstvo ENERGOINVESTA gledaju svoj interes, ali ipak ne mogu sve jer nemaju sve dionice.

:D
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Energoinvest

Post by insider »

Interesatno razmisljanje....
panzer
Posts: 12068
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Mislim da to ne treba gledati sa čisto ekonomske osnove.
Dugoročno dobri odnosi "bošnjačkog vrha" i Erdoganove ekipe su rezultirali povoljnom kreditnom linijom od 150 miliona eura ali i ovakvim "protokolima o saradnji". Temsan radi ono što mu vlast naredi jer i sam znaš da je većinski vlasnik sa skoro 100% "Hazine Mustesarligi" tj državni trezor pod ministarstvom ekonomije .

Fabrika ove vrste prekidača bi sigurno našla tržište ali sve je to na dugom štapu dok se stvarno ne počne graditi a EI je planirao obveznice što bi opet ukoliko urgira BH "vrh" otkupila neka turska državna institucija.

Ovo za pumpe u HR se vjerovatno neće rješiti dok se ne uključi i hrvatski državni vrh jer ljudi još od 90.tih jednostavno ne daju imovinu. Zakonom su zabranili puni posjedovni ulazak i radi toga EI ne može prodati imovinu a možda ni obnoviti kako treba. Da je sve čisto sa papirima davno bi to bilo prodano.

Sve ovo ne znači da cijena neće ići gore i to većim dijelom jer je vrlo nisko a ne radi nekih pretpostavki dobrog scenarija.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

I ja sam sklon vjerovati u ovu varijantu sa Turcima ili nešto slično. Energoinvest je svakako izlaz u svijet za bilo koga ko ga kupi, Turci ili bilo ko drugi. Tradicionalne veze sa tržištem u Africi ali i drugdje, know how, jaka inžinjerska baza (možda ne kao nekad ali ipak...), stalno dobivanje poslova na tenderima, mogli bi mnogima biti jako privlačni. Po meni već samo ime kao brand mu vrijedi više od sadašnje cijene na tržištu. Dobit možda nije velika ali i to je malo zamaskirano činjenicom da ima viška ljudi. Smanjite rashode firme za njihove godišnje bruto plate, i još štošta, i dobila bi se realnija slika poslovanja. Ako ode u privatizaciju ( u što sam siguran) mislim da država neće imati hrabrosti da prodaje puno ispod knjigovodstvene cijene. Kako je sadašnja tržišna (2 po dionici) ispod šestine knjigovodstvene (12,5) ne vidim neki rizik za kupce po sadašnjoj cijeni dok je mogućnost rasta ogromna.
Da odem i korak dalje, ne bi me, znajući gdje živimo, začudilo, da je i to kašnjenje plate u funkciji smekšavanja onih koji su višak da lakše odu ili pripreme javnosti od strane vlasti da lakše proguraju pri odluci o privatizaciji nešto nižu cijenu od knjigovodstvene. Ne kažem da je tako ali ovdje me ništa ne bi čudilo.
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

Nesto novo i sa web sajta

http://www.energoinvest.ba/index-news-b ... newsid=127

NEUOBICAJENO JE OVO SO MI JE ZAPALO U OKU

"Vezano za širenje poslovanja Energoinvest d.d. na području Crne Afrike jako je interesantna činjenica da Energoinvest d.d., pored spomenutih referenci i svjetske ekpertize u domenu telekomunikacija, slične projekte do sada „nije mogao“ realizirati u vlastitoj državi."

Takodjer sam zapazio i jos par izjava u kome menadzment ENERGOINVESTA sve vise pominje DOPOLITIZACIJU i.t.d.

To su za mene dobre vijesti i ocigledno se radi o tome da unutar samoga ENERGOINVESTA ima sve vise zelje za biznisom, a sve manje mjesta politici.
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

TAKODJER ONO STO MNOGIMA MOZDA NE ZAPADA ZA OKO JESTE DA SU FINANSIJERI POSLOVA ENERGOINVESTA VODECE SVJETSKE FINANSIJSKE INSTITUCIJE

Kako je onda moguce da investitori ovo ne prepoznaju?

;)
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Energoinvest

Post by proleter »

Mnogo se očekivalo u Energoinvestu od investicija Elektroprijenosa, po ovome vidim da se sve dijeli na relaciji HDZ-Dodik (SNSD) :evil:
http://www.klix.ba/biznis/privreda/elek ... /150407030
Post Reply