Bosnalijek

Rublja
Posts: 6
Joined: 17 Dec 2014, 23:12

Bosnalijek

Post by Rublja »

Za kaznu od porezne uprave se ne treba brinuti, nadam se da će brat od Bosnalijekovog advokata Bakića (koji je slučajno pomoćnik federalnog ministra finansija) da pomogne? Vjerujem da nema sukoba interesa kod rješavanja žalbe Bosnalijeka. Čujem da su krivičnu prijavu podnijeli protiv poreznih organa koji su izdali rješenje i pitam se zna li rukovodstvo Bosnalijeka išta drugo osim pisanja neargumentovanih krivičnih prijava i trošenja novca na advokate? Po meni bi bilo logično ući u problematiku rješenja i baviti se njme kako bi smanjili obavezu firme. Sa ovim su izazvali i naljutili poreznike da „dublje“ uđu npr. u blagajnu, i sl. iz koje se svašta može izroditi.
Šta se dešava sa 13-tom platom i u kom iznosu će biti isplaćena? Zašto se sindikalni „kačari“ ne izjasne šta su poduzeli po ovom pitanju, jer za ovakve rezultate koje su objavili trebaju nagraditi radnike. Naziv „kačari“ su dobili od onih koji su ih profilirali, hadenovaca. I za ovo tužilaštvo ima pisane dokaze, isto kao što ima za tekstove od Vlaste (Vlastimir Mijović), kada su 2013.godine intenzivno napadali Bosnalijek.
U vezi slavuja, komentar su ti za svaku pohvalu. Čestitam na istrajnosti, a ovi što napadaju su oni sa pajserom („Alagići i slični“), pa se ne osvrći...
slavuj
Posts: 1973
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Prije nekoliko dana zove me prijatelj,zapravo sam do tada mislio da mi je prijatelj,i kaže da je dobio poziv iz Tužilaštva da kao zvjedok da izjavu u predmetu Bosnalijek!Pa kao on ne zna zašto su ga pozvali!Pozvali su te vjerovatno zbog toga što si u to doba i sam kupovao a zatim prodavao dionice po nižoj cijeni,kažem mu ja .Pa ja sam to radio iz inata njima,kaže on ,i bili su me uplašili tvrdnjom da kada oni kupe neće više biti trgovine.Ne mogu ja sad uvaljivati nekoga kad nema dokaza!Nemoj ti nikoga zavaljivati,jednostavno kaži sve što znaš,kaži istinu pa će oni odlučiti šta im je od toga dokaz.
A meni je u to vrijeme govorio kako im je on uzeo dodatne pare pa onda kupuje a oni mu kao to zamjeraju!A sada ni pomena o tim dodatnim parama.Izgleda da će svi reći kako su se kao uplašili da neće moći prodati pa su eto jedva dočekali da se kutarišu tih dionica koje su netom kupili po višoj cijeni.
A danas će taj moj bivši prijatelj sigurno na djumu.Valjda konta da će mu te laži nekako biti oproštene!
slavuj
Posts: 1973
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Grupa dioničara Bosnalijeka koji nisu odustali od borbe protiv okupacije ovog društva,obratila se Predsjedniku i podpredsjedniku Federacije BiH sa zahtjevom da na osnovu njihovih prava ,a bogami i obaveza,zatraže od Ustavnog suda FBiH ocjenu ustavnosti onog famoznog Autentičnog tumačenja Zakona o Komisiji za vrijednosne papire,kojim je ova okupacija legalizirama!
Da podsjetim:Nakon što je Vrhovni sud FBiH utvrdio da je članovima Komisije za vrijednosne papire mandat istekao prije pet godina i da oni svih tih pet godina rade bez mandata,dakle bez zakonskog osnova,ispostavilo se da su sve odluke i radnje KOMVP u tom periodu ništavne!To je značilo da je i upis organa Bosnalijeka,uglavnom iz Konjica i okolice i iz reda sarajevskih kriminalnih mešetara.U sklopu akcije spašavanja operacije Haden premijer Nikšić je ,na zahtjev svemočnog i sveznajučeg Hasana Ćelama,po hitnom postupku predložio Autentično tumačenje Zakona o Komisiju za vrijednosne papire,kojim je de fakto i de jure izmjenio taj Zakon i tu izmjenu nazvao Autentično tumačenje,kako bi se mogla primjenjivati retroaktivno!Time je pokrio sve kriminalne odluke KOMVP u periodu od pet godina a njene članove zaštitio od odgovornosti za štetu koju su pretrpili pojedinci i pravna lica u periodu od punih pet godina rada KOMVP bez ovlaštenja.Parlament je skoro jednoglasno ,kršeći ustav FBiH,omogučio daljnji rad faraonima sve dok se vatra ispred njihovog sjedišta ne ugasi!Svaki i površni poznavalac prava u ovom slučaju je mogao jasno identificirati ovo Autentično tumačenje kao Izmjenu zakona.Meni je jedan uvaženi profesor prava,sa koji i nisam u baš najboliim odnosima,na prvu odgovorio da se tu radi o Izmjeni zakona ali su je provukli kao autentično tumačenje,da bi se mogla primjeniti retroaktivno,dakle pet godina u nazad!No kako su bjelohljebaroši skoro jednoglasno ovo usvojili,jedini nadležan za ocjenu ustavnosti je ostao Ustavni sud FBiH .A zahtjev za reagiranje Ustavnog suda mogli su podnijeti samo oni koji na to po Ustavu imaju pravo.U ovom slučaju prvenstveno predsjednik i podpredsjednici FBiH.
Naravno da po svojoj volji oni,kao dio sistema uništavanja ove zemlje,nisu ni trenutka pomislili na to.To nisu uradili ni sada ,na molbu grube dioničara BSNL
Očigto su prezauzeti svojom borbom na kraju mandata da obezbjede neke pozicije ili da se npopuit Kebe,osvete onima koji su ih ostavili na ledu!Pravi autentični prvaci ove vlasti!
.
Očito da su prezauzeti svojom borbom za nekakvu poziciju nakon isteka mandata!
panzer
Posts: 12361
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Kompanija Bosnalijek je sa 788 zaposlenih, uz Farmavitu koja ima 141 zaposlenika, okosnica bh. farmaceutske industrije u kojoj radi oko 1.500 ljudi. Kao proizvođač lijekova tu je i srbijansko-njemačka kompanija Hemofarm koja u Banjaluci zapošljava tristotinjak radnika.

Bosnalijek je prošlu godinu, nakon stabilizacije poslovanja u februaru, završio sa deset miliona KM neto dobiti i proizvodnim programom od 148 proizvoda. Iz Bosnalijekovih proizvodnih pogona izlazi i jedini bh. lijek Enkorten (za multipla sklerozu), koji će, osim na bh., uskoro i na rusko i druga tržišta.

Kopirati Slovence

U ovoj kompaniji za Dane su rekli kako uskoro planiraju da ugovore uvođenje 25 novih proizvoda, ali i da otvore novu administrativnu zgradu u vrijednosti od 43,5 miliona KM. Promet ove kompanije u 2014. godini iznosio je oko 120 miliona KM (rast od 21 posto u odnosu na 2013.).

Izvoz proizvoda ove kompanije iznosio je 78 miliona KM. Osim širenja na tržišta Turske, Bjelorusije, Rumunije, Poljske, Saudijske Arabije, Alžira, Egipta, Jordana, Libana, Tunisa, Mozambika i Ugande, iz Bosnalijeka za sljedeću godinu najavljuju početak izgradnje galenskog pogona u kojem će biti zaposleno novih 80 do 100 radnika. U taj projekat namjeravaju uložiti oko 40 miliona KM. Također, u Bosnalijeku smo saznali kako namjeravaju pokrenuti pogon za proizvodnju biotehnologije i dijagnostike.

Ukupno bh. tržište lijekova po prometu je znatno manje od tržišta Slovenije, Hrvatske i Srbije. Međutim, i pored toga uvidom u listu top deset proizvođača po prometu lijekova na recept u BiH, vidi se da se na spisku nalaze tek tri proizvođača lijekova u BiH - Bosnalijek, Farmavita i Hemofarm.

Godišnji promet lijekova u BiH iznosi oko 250 miliona eura, u Hrvatskoj 705, Srbiji 640, a u Sloveniji 530 miliona eura. Udio bh. proizvođača na bh. tržištu je skroman – svega 16 posto. Stanje na generičkom tržištu za bh. proizvođače je malo bolje jer tu domaći imaju udio od 28 posto. Da Srbija, Hrvatska i Slovenija svoje proizvođače bolje tretiraju nego što to čine bh. vlasti otkriva podatak da domaći proizvođači u generičkom tržištu u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji imaju učešće od 66, 80 i 90 posto.
montypython
Posts: 4044
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

hmmmm, nova administrativna zgrada od 43 miliona. Je li to znači, dioničari pozdravite se sa dividendom, PONOVO ? Jesu li opet počela "reinvestiranja" i brštanizacije?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

I meni je ova rečenica zapela u oko.
Čovječe, nova fabrika se može napraviti za te novce. Koliko je koštao Fahrin toranj?

A ima još i ovo :
Osim širenja na tržišta Turske, Bjelorusije, Rumunije, Poljske, Saudijske Arabije, Alžira, Egipta, Jordana, Libana, Tunisa, Mozambika i Ugande, iz Bosnalijeka za sljedeću godinu najavljuju početak izgradnje galenskog pogona u kojem će biti zaposleno novih 80 do 100 radnika. U taj projekat namjeravaju uložiti oko 40 miliona KM. Također, u Bosnalijeku smo saznali kako namjeravaju pokrenuti pogon za proizvodnju biotehnologije i dijagnostike.

Krediti, zaduživanje...okle tolika lova?
Dividendu zaboravite ili će biti simbolična.
panzer
Posts: 12361
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ovi zadnji su stigli na kraj radova te upravne zgrade tako da mislim da se nisu puno pitali oko cijene izgradnje. A što se tiče dividende, koliko puta je bila u zadnjih deset godina?
montypython
Posts: 4044
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Nisam znao da je većina zgrade dovršena ranije. U svakom slučaju cifra je ogromna i pretjerana i u odnosu na kapital i broj zaposlenih. Za te pare može se napraviti objekat od 20 hiljada m2. Što se tiče dividende bila je rijetka i mala dosad, ali to je i razlog zašto su svi dioničari željeli vidjeti leđa prošloj upravi. Ako novi tvrde da su bolji valjda im neće uzor i mjerilo biti stare prakse. Davno sam rekao i ostajem pri tome, jedino mjerilo uspješnosti firme i uprave meni će biti dividenda. Lijep je i izvoz i promet i dobit, ali sve je to džaba ako taj uspjeh ne stigne i do dioničara. To mi je i jedini dokaz da nema curenja.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Slažem se u potpunosti sa predhodnim komentarom u vezi isplate dividende i mislim da je to u interesu trenutne uprave, iz razloga što treba da imaju na umu da su upravo svi oni koji su bili nezadovoljni dosadašnjim ponašanjem predhodne uprave odlučili da prodaju dionice.Dividenda koja se isplaćivala dok je direktor bio Arslanagić je bila u simboličnim iznosima 0,28 KM po dionici i dividenda u dionicama kad su podijelili i radnicima 2008.god.To je sve što su dioničari imali od dividende,a svima nam je poznato kako se novac od dobiti trošio.
Ja sam siguran da će biti isplate dividende(barem se tako nadam) jer su ovi današnji imali primjer predhodne uprave kako se ne bi trebalo raditi.Uveliko će zavisiti i od nave Vlade i njenog ponašanja.
panzer
Posts: 12361
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Mala je šansa da isplate neku dividendu dok god imaju mali procenat vlasništva. U ovom slučaju većina dividende bi otišla nekim drugim vlasnicima pa i onima što osporavaju menadžment.

Ali treba sačekati sljedeće skupštine dioničara. Možda se krene stopama FDS-a odnosno da se isplati par miliona KM u dividendu kako bi se moglo reći da su namjere ispravne.
Post Reply